alkohoolik ja psüühiliselt ebastabiilse inimene 27.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on probleem oma ämmaga, kes aastaid on pruukinud nii väikestes, kui ka suurtes kogustes alkohooliga. Tagajärjed ulatavad nüüd ka minuni. Juba see, et mehel on lapsepõlvest jäänud meelde purjus ema, kajastub minu, kui tema naise peal, sest ikka tõmmatakse naiste suhtes paralleele. Kuid tõsisem probleem on siis kui ämm on mõne veini sisse joonud, siis tal tekib depressioon, helistab sugulastele-tuttavatele, sõimab meest ja mind, ähvardab politseiga. Paar aastat tagasi pani postkastid põlema, siis suutsime naabrid maha rahustada ja ta oli mõnda aega normaalne. Nüüd asi järgmine, et tuleb lapselapsi vaatama, on tuleku ajal juba midagi võtnud, kohale jõudes hakkab oma õigusi taga nõudma, ning ongi jälle konflikt. Viimane kord lubas enda ära tappa. Rääkida probleemist pole talle mõtet, ta ei tunnista. Olen ise peale neid käike ja tseene täiesti endast väljas, pealegi mõjutab ämma käitumine meie pereelugi. Nii et ise vajan ka vast psühhiaatrilist abi. Kuidas saada selline indiviid ravile ? Kas sugulastel on õigus teda sundida?
Juba ise ka haige.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Võimalused joomatõve ravimiseks on Eesti Vabariigis
üldse väga piiratud.Eriti haiglaravi osas.Vastu inimese tahtmist kedagi
ei saa võõrutada.Sunnimehhanism puudub selleks.Ainuke võimalus
on inimest veenda.Selge see ,et kõiki ei ole võimalik veenda.
Minu arvates suhtlemiseks napsilembelise ja suhtlemissprobleemidega
ämmaga peaksite kehtestama kindlad reeglid:Külaskäigud ainult kaine
peaga.Usun ,et reeglite kehtestamine ei ole just kerge töö,kuid sageli
paremini toimiv abinõu.Vajab järjekindlust.Tuleb ju ka ennast kaitsta.
Soovin edu
J.Mumma