Psühhosomaatiline palavik? 24.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Häirib palavik 37,2-37,5 õhtuti pärast töölt tulekut. Umbes tund aega pikutamist ja kõik on normis. Tavaliselt esineb see pingelisemal ajal ja nädala teisel poolel. Kuna mul on diagnoositud RA, olen viimase pooleteise-kahe aasta jooksul teinud vereproove, mis on kõik korras. Panin selle palaviku ikkagi oma haiguse süüks, aga arst ütles, et sel juhul peaks veri ka midagi näitama. Võtta seda kui organismi omapära on raske, sest kui otsustan palavikule vaatamata oma töid-tegemisi jätkata, tekivad mul lihtsalt tasakaaluhäired. Nii kodune elu kui ka töökoht on küllalt pingelised (mida need palavikuhood kergemaks ei tee). Tuleb meelde, et pubekaeas lõppes üks pahandus koolis sellega, et järgmisel päeval oli palavik ligi 39. Ja veel - ma ei kraadi end igal õhtul, et oma kehatemperatuuri kontrollida, vaid lihtsalt saan enesetunde järgi aru, et jälle on palavik. Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Raviarst las annab omapoolseid juhiseid.
2) Ergutage, karastage, tugevdage oma termoregulatsiooni: kerged ülehõõrumised, saunakesed, kümblused, õhuvannid jms. Kõik mõõdukalt ja järkjärguliselt tugevust tõstes.
3) Hingerahu, stressi vähendamine: eelkõige korralik puhkus, igasugust "jaburdaad" ei maksa südamesse võtta (sinna pannakse midagi paremat). Las see "jaburdaa" hõljub mõttekosmose kaugemais Galaktikais.
4) Jätkake relax-hetki, lamamisi ja kasutage teisi (oma poolt avastatud) nippe.
Termoregulatsioon on laiades piirides treenitav: nii kõrbekliima tarbeks kui ka polaarpiirkondades seiklemiseks. Annab reguleerida siingi, Taaramaal.
Rõõmsat tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet