Sõltuvus ja depressioon 17.07.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 27.a. naine ja sõltuvuses Rivotrilist (Clonazepami) juba 4 aastat. Alguses ei saanud ma asjast arugi ja piisas vahetevahelvahel poolest 2 mg tabletist. Nüüdseks võtan vahel 3 tk. päevas ja kindlasti korraga et nn. tunnet kätte saada. Olen igati aktiivne ja seltskondlik, mitte keegi ei saa aru. Hangin ravimit tuttavate kaudu. Olen proovinud võõrutamist Wismaris, ise läksin, 1,5.a. tagasi. See oli JUBE. Terve maailm käis tagurpidi. Isegi silmanägemine läks ära. Olin nagu elav surnu, ei tundnud oma puudutusi enam, kartsin inimesi. Jätsin pooleli. On juhuseid kui ma ei saa uut retsepti kohe kui vaja ja siis tuleb sama tunne tagasi. Ma ei suuda siis isegi ennast enam väljendada. Olen täiesti sõltuvuses. 1,5.a. tagasi hakkasin peale seda shokki ka tasulise psühhiaatri juures käima, olen antidepressante ja muid uinuteid võtnud (Cipramil, Prozac, Imovane, Nitrazepam jne) , kuid tulemust pole. Terve elu seisab ainult Rivotrili küljes kinni. Kasvatan üksi last, eraelus on probleeme palju. Praegune elukaaslane/poissõber ei tea asjast midagi, samuti sõbrad mitte. Kevadel üritasin enesetappu lapse isa pärast (ta tahab mind siiani tagasi ja teeb nimelt armukadedaks). Tööasjad on muidu kõik korras. Ma leian et olen surnud ringis, sest võõrutamisele ei lähe ma iial, ennem teen enesetapu. Kas tõesti pole muid võimalusi olemas? Kasvõi esialgu asendusravimeid või midagi taolist? Vajan abi!!!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rahustitest tingitud sõltuvus on ravitav,enesetapuks ei ole põhjust.Te olete peaaegu õnneseen,sest Teil on laps ning hingelähedane elukaaslane - nad vajavad Teid.On Teil ka töö,sotsiaalne tunnustus.Teil on ka soov rahustisõltuvusest vabaneda.Väga head eeldused on raviks olemas.Olen ka arvamisel(toetuses olemasolevale infole),et vajate mitmeetapilist ravi ning esmaetapiks oleks asendusravimid.Vastavalt Teie psüühilisele-kehalisele seisundile soovitab psühhiaater ka muud:üldtugevdavad ravimid,psühholoogilised harjutused,eneseregulatsiooni võtted.Teie sisemine Mina ütleb ka palju olulist,kuulake ausalt oma südamehäält.See probleem on lahendatav,mure kõrvaldatav.Tegutsege! Jüri O.-M. Ennet