liigsöömine 05.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist!
Probleem selline: Olen meeletu õgard. Lihtsalt ei suuda ennast toidust eemale hoida. Olen võimeline sööma ka peaaegu valimata ja täpselt niikaua kui ots kurgus. Olen praegu ka tugevalt ülekaaluline. Kui püüan ennast ohjeldada ja mitte koguaeg õgida, siis mõtlen peaaegu kogu aeg söögile. See teeb mind pahatujuliseks, tigedaks ja õelaks. Kui aga annan tahtmisele järgi ja söön, siis olen pärast masenduses ja teen endale etteheiteid ning olen samuti pahas tujus. Kahjuks kordub see kõik iga päev. Ei ole osanud ka kuhugi pöörduda, sest ei tea kelle pädevusse see kuulub kas psühhiaatri või psühholoogi. Otsest buliimiat vist ju ei ole kui ma ei oksenda söödud toitu välja. Olen peaaegu 30 aatane ja vahelduva eduga kaalus alla (ka kuni 50kg) ja juurde võtnud. Parimatel aegadel olen võimeline toituma ükskõik millist juhiste või dieedi järgi (kaalujälgijad jne). Halvematel aegadel ei aita mitte miski. Imelik on veel seegi, et ma ei saa kunagi ka dieeti alustades aru, kas seekord olen selleks võimeline või mitte. Kuigi selliseid kogemusi palju.
Ehk oskate selle jutu põhjal soovitada kuhu peaks pöörduma ja millega on siis tegu, kas ikkagi buliimia?
Aitäh et lugesite
Annika

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Annika, kirjast kumab läbi, et Teil arvatavasti võib olla: a) ülekaalulisus e adipositas, b) söömishäired e buliimia, c) eelnevaga seostud - depressioon. Täpse diagnoosi paneb raviarst. Alustage peretohtri juurest: üldanalüüsid, veresuhkur jm terapeutiline. Kuulake tähelepanelikult peretohtri soovitusi adipositase küsimustes. Siis psühhiaater. Muid üldtervislikke elukombeid saate rakendada juba kohe. Tehke endale Tervisepäevik: Patupooolele kirjutate neid asju, mida ei soovi, millest tahate loobuda, Teie jaoks negatiivne. Vooruse leheküljele oma tublidused eesmärgile liikudes. Ka väike-väike edusamm olgu märgitud. Olete selle Päeviku abil endale kõige parem juhendaja, sinna kirjutate ka eriarstidelt saadud nõuanded, siit-sealt loetud tarkuseivad Teie tervise küsimuses.
Edu Teile tervist trugevdaval teel,
Jüri O.-M. Ennet