Hirm, paanika 05.11.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 37.a naine ja elan ahiküttega puumajas, olen kohutavalt hirmul, et maja läheb kütmise tagajärjel põlema. Nüüd on hirm juba nii suureks paisunud,et ei suuda seda mõistusega kontrollida, lähen jubedalt paanikasse. Juba ahju tuld tehes, kui esimesed puud on tuld võtnud ja praksuma hakanud, tunnen kuidas vererõhk tõuseb, käed hakkavad värisema, kehast käib tuline laine üle ja tundub, et nüüd kohe-kohe kaob pilt eest ja kukun kokku.OK saan sellest ka alati üle arvan, et järgmisel korral suudan end niipalju ületada,et teen seda, kui iga muud kodust toimetust. Olen seal majas juba 15.a elanud, aga selline SUUR hirm on süvenenud viimase kahe aasta jooksul.Seda enam, et olen väga palju üksi ja pean ahjude kütmisega ise hakkama saama. Kui seda teised pereliikmed teevad, siis ma nii väga ei muretse, kuigi vean ööhakul ninaga õhku, et vingu ei oleks. No jah, tavaliselt ei olegi, miks peakski olema... ja võin suhteliselt rahulikult uinuda. Üksi olles ärkan öösel iga krõpsu peale üles ja olen kui üks suur kõrv, haistmine töötab nagu jahikoeral. Püüan end igati veenda ja ainult positiivselt mõelda, aga...Tean hirmu ja paanika põhjust aga ei tea, kuidas seda ravida, kas seda saabki üldse ravida, aga mingi abi peaks ju ometi olema või peaksime oma majast- kallist kodust kuhugi keskküttega korterisse kolima? Aga ma tõesti ei tea, mida teha, terve pikk talv on ees , arvan, et mitte keegi ei suuda mind vastupidises veenda, et maja ei lähe mingil põhjusel põlema.Suvel hirm vaid äikese ajal. Püüan asja mõistusega võtta, aga hirm ja sellega kaasnev paanika ei kao kuhugi. Tulekahju pole ise üle elanud ja ainuüksi juba see, et abikaasa töötab päästeteenistuses ja on tuletõrjele spetsialiseerunud peaks abiks olema, aga ka tema ei suuda mind milleski veenda.
Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tegemist sundhirmu e foobiaga. Soovitusi mitmeid:
a) vahetage ahiküte keskküttega elamise vastu. Aga kas see alati võimalik.
Minul olnud ka kesk- ja elektriküttega elamine. Nüüd on jällegi ahi ja kamin ja leian - maailma parim. Tulepragin, õhu sahin põlemisel - esivanemate vaimud nagu head haldjad kohal. Loomulikult peab ohutust jälgima: alates kütmisest kuni siibri sulgemiseni.
b) Sundhirmudest aitab vabaneda psühhiaater - saate rohtu, soovitusi, julgustust. Psühhiaatri selgitused mõjuvad "tugevamalt", kui oma "tuletõrjespets kodus".
Omasid ju tavaliselt ei kuulata, ei usuta. Vanasõnagi ütleb: "Ükski Prohvet ei ole kuulus omal maal!".
Minge siis Prohvet-Psühhiaatri juurde, saate abi!.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet