dementne vanainimene kodus 30.06.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas on olemas hooldekodusid Alzheimeri haigele?
Elame ülikitsastes oludes ja lisaks beebile on meil kodus väga armastatud ema, kes on rahutu dementne haige. Psühhiaatriakliinik taolisi haigeid vastu reeglina ei võta või kui siis väga lühiajaliselt.
Tallinna Järve haiglas suleti mu ema voodisse, kuna ta ei leia tualetti ja kondas mööda osakonda, häirides nii personali kui teisi haigeid. Kui läksin teda teisel haiglapäeval vaatama, siis magas ta eelmisest õhtust saadud süstide toimel. Hommikusöök toodi ja viidi ära, sest ema magas. Tualetis polnud käinud, sest talle püksi topitud mähkmete otstarbest ta aru ei saa. Viisin ema haiglast ära, sest ma ei viinud teda sinna suretamiseks.
Ma tean, et see on sotsiaalne probleem, kuid lahendust leida ei oska.
Ravimid on olemas. Kuid ravimeid vajab närvipinge tõttu juba kogu meie kuueliikmeline pere.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teie mure tekitab järgmisi mõtteid: 1) pöörduge psühhiaatri poole, et siis ambulatoorselt või statsionaarselt (Seewaldis ka vanurite osakond) Ema vaimset tervist korrigeerida ja parandada. Kui see on kindlalt dementsus Alzheimeri tõvest, siis väga olemuslikult (sisuliselt) seda liini kasutada ei saa. Saame anda sümptomaatilist abi. 2) Dementsus teatud piirist alates vajab VEK-i (Vaegurluse Ekspertiisi Komisjon) suunamist, et saada grupp. 3) Nüüd võimalik erihooldekodusse suunamine 4) Kui gruppi ei ole, siis nn tavaline hooldekodu, aga nende hinnad 5-6000 EEK-i kuus. Nagu liigselt kallis mõnedele. Seega: konsulteerige ja tehke koostööd psühhiaatriga ja sama ka Tervishoiuosakonna sotsiaaltöötajaga.
Asjaajamine (bürokraatia) vajab Teie kannatlikkust!
Kannatlikkust ja järjekindlust soovib Jüri O.-M. Ennet