Koloskoopia 26.11.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Probleemid mao ja soolestikuga juba aastaid. Diagnoositud on gastriit ja korduvad maohaavandid. Teinud kolmikravi ja ravinud Nexiumiga. Sümtomite stabiliseerudes ravimit ei tarvita. Paar nädalat tagasi tehtud gastroskoopia tulemus: maokorpusest funduseni hulgaliselt polüüpjaid moodustisi. Antrum: prepüloorselt üksik turseline erosioon. Järeldus: Polyposis? Proovitükkide vastust pole veel tulnud.
Roojaproovist võetud peitvere analüüsis oli verd.
Paari nädala pärast ootab ees ka koloskoopia. Kuna kaalun 44 kg ja mul on eemaldatud emakas ja emakakael, siis arvatavasti on liidete tõttu protseduur raske.
Mul on ühes silmas ka glaukoom, mis allub halvasti ravile, tehtud on kaks laserprotseduuri rõhu stabiliseerimiseks, seni tulutult.
Minu küsimused:
1) enne koloskoopiat kasutatakse soolepuhastuseks Fortransi - 3-4l , liiter tunnis. Glaukoomi puhul suure hulga korraga joomine tõstab silmarõhku. Kas minu puhul on see ravim näidustatud või on mingi muu võimalus soolte puhastuseks?
2) võtan praegu Nexiumi, sest valu on nii maos kui ka kiirgab selga ja ristluudesse, kas tohin seda võtta ka soolepuhastuse päeval ja protseduurile minnes?
3) kas minu mao praegune olukord ja Fortransi joomine sobivad kokku?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Koloskoopia on seedetrakti alaosa uuring, millega uuritakse jämesoolt. Valutu koloskoopia eeltingimuseks on patsiendi hea ettevalmistus. 4-7 päeva enne uuringut peaks toit olema võimalikult jäägivaba, kindlasti ei tohiks süüa seemneid. Et protseduuri ajal oleks nähtavus parem,on vaja sool enne koloskoopiat väljaheitest puhastada. Selleks kasutatatakse tavaliselt Fortransi või muud sellesarnast preparaati. Arvestades Teie kaalu, tuleks Fortransi juua 3 liitrit. Joomise kiirus on 1 liiter tunnis. Lahus manustage kas korraga eelmisel õhtul või jagatuna kaheks annuseks (2 liitrit õhtul ja 1 liiter järgmisel hommikul). Igal juhul peab lahuse viimane kogus olema manustatud vähemalt 3...4 tundi enne uuringu algust.
Glaukoom ei ole Fortransi kasutamise vastunäidustuseks, kuid kui olete väga nõrga tervisega, tuleks Fortransi manustada arstliku järelvalve all. Rääkige sellest võimalusest oma arstiga.
Nexiumit võite kindlasti tarvitada protseduurile eelneval päeval ja ka protseduuri päeval, soovitavalt peale protseduuri.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst