Rasvmaks 14.05.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Kuidas oma maksa aidata rasvmaksa korral? Minu enda perearst seda ei tea, sellepärast küsin targema käest. Eelmise aasta veebruaris UH- uuring korras, tänavu 2.mai rasvmaks, muud elundid kõhus korras. Vereproovid maksanäitajate suhtes korras. Olen aastate jooksul palju ravimeid pidanud tarvitama, aga viimase aasta jooksul vähe, v.a. covid eelmise aasta mais ja võimalik ka tänavu suvel, aga viimane pole kindel, kus tarvitasin rohkem, aga mõistlikult.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Rasvmaksa põhjuseid on palju- Teie puhul mõtleksin ravimitest tingitud muutusele, ka ülekaal võib soodustada rasva ladestumist maksa. Kui maksaproovid- ALAT GGT ALP jt on koras, siis on hästi. Rasvmaksa diagnoosimine ultrahelis on veidi subjektiivne, üldiselt võrreldakse neeru ja maksa heledust. Nii võib üks sonografist kirjeldada probleemi, teine mitte. Saan soovitada koostööd oma perearstiga, kolleeg saab imelihtsalt korraldada ka gastroenteroloogi e konsultatsiooni, uuringud peaks olema nähtaval digiloos.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi