Uni 15.01.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on probleem magama jäämisega ja pidevate öiste ärkamistega. Enamus ajast vähkren voodis enne kui magama jään. Samuti ärkan öösiti päris mitmeid kordi üles ja suht iga öö juhtub see 2.30-3.30 vahel.
Hommikuti ärgates ei tunne ennast väsinuna, isegi kui magan öö jooksul kokku 5-6h. Kas peaksin esialgu proovima mingeid ravimeid mis tooks parema une või peaksin kellegi poole pöörduma

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Väga meenutab kroonilise stressiga kaasnevaid vaevuseid. Soovitan perearsti külastust, probleemi ja kaasnevate leidude täpsustamist, siis saab leida lahendused.
Alati kehtivad unehügieeni soovitused, vt. allpool, pärit TÜ Kliinikumi kodulehelt.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Une-ärkveloleku rütmi võivad mõjutada paljud tegurid, nt päevased uinakud, vähene päevane aktiivsus, liiga ere valgus magamistoas, suitsetamine või alkoholi tarvitamine enne magama minekut jne. Kui inimesele on tagatud võimalus ja tingimused piisavaks uneks, kuid uni on siiski häiritud, siis nimetatakse seda unetuseks. Unetus võib väljenduda uinumisraskustena, sagedaste öiste ärkamistena, liiga varajase ärkamisena või halva unekvaliteedina, kus inimene ei tunne ennast ärgates välja puhanuna.

Unehügieeni abil teadvustatakse endale tegureid, mis võivad und mõjutada ning järgitakse juhiseid hea une saavutamiseks:

Rahuliku ja lõdvestunud oleku saavutamiseks tegelege 1–1,5 tunni vältel enne voodisse minekut rahulike tegevustega: lihaslõõgastusharjutused, jooga, hingamisharjutused, rahustava muusika kuulamine.
Oluline on päevasündmustest väljalülitamine, selleks võtke endale umbes kella 19.00 ajal 20 minutit aega. Leidke mugav ja vaikne koht ning tehke märkmeid möödunud päevast. Mõelge kõigele, mis päeval toimunud ja pange päev “puhkama”. Kirjutage üles järgmise päeva tegevused ja voodisse mineku ajal meenutage, et kõigega on juba tegeletud. Kui voodis tuleb uusi mõtteid, kirjutage need üles ja öelge endale, et tegelete nendega hommikul, siis ei teki muret, et head ideed ununeda võiksid.
Mõõdukas füüsiline koormus ja tegevus värskes õhus soodustab und, seetõttu planeerige igasse päeva väike jalutuskäik, rattasõit, aiatööd vms.
Vältige rasket füüsilist treeningut/pingutust 3–4 tunni vältel enne voodisse minekut.
Vältige vahetult enne magama minekut kõhu liigset täissöömist, rasvaseid, praetud või vürtsikaid toite. Hästi sobib kergem eine nagu jogurt, kodujuust, puuvili, pähklid, röstsai.
Vältige ergutavate ainete nagu nikotiini, kofeiini ja alkoholi tarbimist 4–6 tunni vältel enne magama minekut.
Õhutage magamistuba enne voodisse minekut, kustutage valgus ja tagage vaikus. Vajadusel kasutage silmamaski ja kõrvatroppe.
Vahetult enne uinumist ei ole soovitav võtta üle 38°C vanni või dušši, see võib ergastada ja uinumisaega pikendada.
Vältige voodis ja magamistoas muid tegevusi peale magamise ja seksuaaltegevuse.
Vältige voodis olles televiisori vaatamist, raamatu lugemist, kella vaatamist.
Ärge kasutage magamistuba tõsiste jutuajamiste ja arutelude jaoks perekonnaliikmetega.
Minge voodisse alles siis, kui tunnete end unisena.
Kui Te ei suuda 15–20 minuti jooksul uinuda, siis tõuske üles ja minge teise tuppa. Tehke midagi rahustavat ja lõdvestavat ning minge 15 minuti pärast (või siis kui tunnete end taas unisena) voodisse tagasi.
Voodist tõusma ja teise tuppa minema peaks ka siis, kui ärkate öösel pikemaks kui 15 minutiks (võib juhtuda, et peate ühe öö jooksul korduvalt voodist väljas käima).
Looge endale kindlad magamamineku ja ärkamise ajad ning pidage nendest kinni. Tõuske igal hommikul ühel ja samal kellaajal, vaatamata sellele, kui palju und olete selle öö jooksul saanud.
Vältige päevaajal tukastamist. Kui Te siiski tukastate, piirake seda 20 minutiga ja võimalusel ärge tukastage pärast kella 14.00

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

vereproovi vastused

Tere,tegu siis kohe 20a saava mehega
WBC 10,91
Hgb 172
HCt 49,9
Eo 0,54 ja triglütseriidid 4,68

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Vajalik oleks näha kogu hematoloogilist uuringut, üksikparameetrid WBC, Hgb, Eo ja Htc ei võimalda uuringut hinnata.
Samuti peaks teadma, miks uuringud määrati ja kas patsiendil ...

Loe edasi

Ülahuule all pool heledam

Tere
Märkasin tana et üla huule all pool on peenike heldam triip. Ühtegi teist huule vähi sümptomi pole olnud. Ega tegu pole huulevähiga?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kindlasti mitte. Selline heledam triibuke huulel võib olla igati normaalne. Muret tekitavaks sümptomiks on tihke, valutu haavand.
Koostöö oma perearstiga, vajadusel täpsustaavad uuringud ...

Loe edasi

Rindkere valud

Rindkere on juba pea 4 kuud järjest valutanud. Algul hakkasid valud vasakust rinnast, hiljem siis keskelt ja paremalt. Valu ei ole tugev, kuid pigem mõjutab see mind vaimselt. Valu ärgates on suurem. Algul ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalikke põhjuseid on mitu. Oletada ei saa. Soovitan pöörduda oma perearsti vastuvõtule, edasine käsitlus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Süda

Tere
Probleem on selles et varem oli nii et kui tööd tehes saunas käies ja kui pikalt juua siis viskas südame rütmist välja 220-240 ja ära saada seda aind kui süstiti veeni cordaroiga ja saadi süda ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab, et Teil raviti südame lisajuhteteest tingitud rütmihäiret ablatsioonraviga. Selle järgselt ikka jälgitakse patsienti, vajadusel uus elektrofüsioloogiline uuring, ehhokardiograafia. ...

Loe edasi

Tüsistused

Tere
Laps sündis 4a tagasi ja kopsud olid märjad ning esimesed päevad viibis kovöösis hingamis aparaadi all.(laps sündis õigeaegselt aga jäi kinni ja sündis viimasel hetkel)
Nüüd kui aktiivsem ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Jah muidugi, kiirem väsimine on oluline sümptom. Koostöö oma perearstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Südame vahelöögid

Tere!

Käisin südame holteruuringul ja vastuseks sain 183 supraventrikulaarset lööki ja pean käima südame ultraheli uuringul? Mida see tähendab?
Lisaks on mul veel kilpnäärme probleemid ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
183 vahelööki on täiesti normaalne. Teie arst püüab veelgi uuringutega välistada võimalikke põhjuseid. Teie vaevustes ei selgu midagi, mis viitaks kindlale südamehaigusele. Pigem on vaevused ...

Loe edasi

Hääl

Tere mull on hääl põhiselt ära.ime väige hääl on. See juba 3 kuud. Hetkel on tehtud proovida midagi pile teda saanud. Millest see on

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Üle 2 nädala kestev hääle muutus vajab kindlasti põhjalikumaid uuringuid ja vastavat ravi. Koostöö oma perearsti ja kurguarstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Kõrvapõletik

Tere
Oli nädal aega nohu olnud. Tundus, et hakkab paremaks minema ja ärkasin kolmapäeval kõrva valuga. Neljapäeval hakkas ka teine kõrv valutama ja sain antibiootikumid. Laupäeval oli suur pea valu ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Teile on määratud kõrvapõletikuravi, paranemine võib võtta 2-3 nädalat aega. Ravi määranud arst jälgib Teie paranemist, vajadusel korrigeerib ravi.

Head tervist soovides,
Madis ...

Loe edasi

Punni laadne suus

Tere, avastasin hiljuti suust tarkusehammaste juurest sellise imeliku punni laadse, ei ole kindel kas selline teema on siit sobiv küsida üldse. Millega võib tegu olla sellise kohapeal ja kas on põhjust ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
See küsimus sai juba vastuse.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Pearinglus/tasakaaluhäire

Tere!

Umbes 2 kuud tagasi olin kodus voodis pikali, kui südamest (ilmselt - kuigi tunne oli rinnaku keskel) käis läbi jõnks, millele järgnes tunne et ei saa hingata ning paanika. Umbes 1,5 ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Teid on erinevad arstid põhjalikult uurinud, sümptomid vähenevad antidepressantravi ja treeninguga. See ei ole kehalisele haigusele, vaid ärevushäirele. Jõnks südames võib esineda täiesti ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: