Tervisehäired unne suikumisel, halb tunne trenni ajal 04.03.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, mul on selline pikemat aega muret tekitav tervisehäire. Nüüd juba regulaarsemalt juhtub selline asi, et alati umbes 30-minutit peale unne suikumist hakkab järsult halb nii, et ehmatab ülesse kohe, süda klopib ja hingata on raskem ning paanika, veider rõhuv tunne on ka allpool kõrisõlme vahetult, kus rinnak algab. Kestab kusagil mõned minutid ja peale seda magan edasi. Eelnevatel aastatel on seda olnud kord kuus vahest isegi pikem paus. Kuid kõige hullemaks on olukord mutuunud just viimastel nädalatel. Olen eluaeg trenni teinud ja ei suitseta ning jõusaalis peale igat harjutuse tegemist tekib õhupuudus ja halb tunne ning kui näiteks täna tegin jõutõmmet suure raskusega, siis oleksin peale seda peaaegu kokku kukkunud, pea käis ringi, süda peksles, näost kahvatu ning külm higi. Puhkasin pisut ning lootsin, et ehk läheb üle, seejärel katsetasin lihtsamat harjutust ja enesetunne läks veelgi halvemaks. Lõpetasin trenni ning läksin koju puhkama. Enesetunne läks justkui paremaks aga üleüldine tunne on siiski halb. Minevikus olen vahetevahel tundnud keset rinda elektri lööki, mis korraks ehmatab aga see pole mind niipalju seganud enam. Eelmine nädal hakkas isegi lihtsamat tööd tehes paha, nõrkus ja ei suutnud isegi tolmuimejat tõsta. Nädal aega tagasi hakkas ka vasak silmalaug tõmblema ja siiani. Ei oska öelda, kas sellel on seos või mitte. Poolteist kuud tagasi olin haige, kahtlustasin põskkoopa põletikku, kuna põsesarnad ja pea rõhus jubedalt. Kuid käisin haiglas uuringutel ja näidud olid korras. Mul oli pikaajaline nohu, kuid peale arsti välja kirjutatud rohtu sain sellest lahti ja kadus ka rõhumine. Kui nüüd viimasel paaril nädalal on tunda pisut rõhkumist peas. Vererõhk on enamjaolt normis olnud. Eelmine nädal oli natuke madal 109, kuid täna oli 130. Olen kuulnud, et veresuhkru kõikumine pidi ka esile tooma sarnaseid sümtomeid aga kindel pole milleski. Asi süveneb aga abi ei oska otsida. Mul on aastaid aeg ajalt ainult olnud, kuid nüüd viimased paar nädalat on päris hullud olnud. Iga piiks ehmatab ka mind une pealt ära, nt kui keegi kõvemini külge pöörab või mingi naks käib, ehmun une pealt üles. Tean, et mul võib olla ärevushäire ja paanikahood. Kuid kas see mõjutab füüsiliselt trenni nii,et kuku või kokku ja raske hingata?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
On selline üldine reegel, et paha enesetunne mis tekib füüsilisel koormusel on seotud pigem orgaanilise haigusega. Ja paha tunne mis tekib rahuolekus, vabal ajal on enamasti seotud mõne ärevus-paaanikavormiga. Saan soovitada vaid oma perearsti külastust ja ennekõike Teie kuulamist, vaevuste analüüsi ja mõtlemist-uuringud.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi