Selja ja õla probleem. 20.03.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Probleemiks valu seljas ja õlas.Tehtud röntgen ja vastus siis selline,mille õde tel teel teatas.Seljas osteokondroos,L4/5/S1.Käimist see ei sega,aga kauem püsti seista võimatu.Selga tekib selline tulitav valu,mis ei lõpe enne kui saan istuda.Probleem olnud aastaid vahelduva eduga,on ka aastaid kui pole valutanud.
Hullem on aga õla valuga,mis tekkis umbes aasta tagasi,algul andis korra tunda ja siis oli pikem vahe,nüüd pool aastat hiljem tuli aga tagasi,mistõttu ei saanud enam tööl olla.
Röntgen näitas subakromiaalruumi ahenemist,see vist pitsumine,nagu mina aru saan.Kui istun ja midagi ei tee siis ei tunne ka valu,ainuke tegevus mis laseb teha on arvutis hiirega mängimine.Saan ka lund lükata ja puid lõhkuda.Sellised näputööd on aga välistatud,nagu heegeldamine,söögi tegemine,koristamine.Oleks et tekitab ainult mingi valu kannataks ära,aga need tegevused tõstavad mul kohe vererõhku,mis muidu on mul korras.Kui lõpetan tegevuse,muutub rõhk kohe normaalseks.Olen ise seda kodus katsetanud.
Küsimused oleks sellised,et kas selline vererõhu tõus ja langus mõjuvad näiteks südamele hästi,või on hoopis mingi muu varjatud põhjus,miks rõhk tõuseb.Vereproove ei tehtud,viimane proov septembris.Kas see ongi nii et iga valu tõstab rõhku,kusjuures seljavaluga pole seda täheldanud.Või ongi õlg nii pitsunud,et midagi tehes on raske sealt verd läbi suruda.Ja kas ma saaks ise selle õlaga midagi ette võtta,sest aeg ortopeedile on alles juunikuus? Tänud vastuse eest.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Õlavaevuste uurimine algab patsiendi küsitlusest, seejärel tehakse rida läbivaatusvõtteid, siis mõeldakse ja siis ehk mõni uuring. Röntgenipilt on tore, kuid standardiks on saanud MRT uuring. Enamus õlavaevusi saab päris hästi hinnata vastuvõtu käigus. Järgevad harjutused, valu-põletikuravi, süsteravi õlga. Muidugi on oluline teada, mis õlg teeb häda. Teinekord võiks abiks olla ka koormustest EKG.
Seljavaluga on nii, et osteokondroos tabab kõiki, kuidas sellele aga reageerida, on iseasi. Parim on võimlemine õigete harjutustega, asendi jälgimine tööd tehes, paras koormus ja ülekoormuse vältimine suurte raskuste tõstmisel.
Oma töös kasutan palju e konsultatsiooni ortopeedidega: seisundi kirjeldus, läbivaatustestide tulemus, juba tehtud röntgenipilt. Vastus paari päevaga ja ei mingit juunikuud, st 3 kuud. PErearst saab anda ka saatekirja ravifondist taastusraviks ja füsioteraapiaks, füsioterapeudi tegeluseks. Ja jälle lahendus nädalaga, mitte kuudega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi