Beebi kaal 02.08.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Beebitüdruk sündis 3580g pikkust 51cm (38+2 nädalal), madalaim kaal 3410g. 1 kuuselt kaalus 5070g ja 55cm pikkust, 2 kuuselt 6500g ja 60cm. Saab vaid rpa sünnist alates kuna piima rinnas lihtsalt ei olnud ega tulnud. Perearst arvas et võtab liiga palju juurde ja kosub liialt. Öösel magab 23-06 järjest. Arst ütles et vähem süüa anda ja öösel ka üles ajada ja vahepeal toita. Kohe saab 3 kuuseks, kaalu on 7240 ja pikkust 63cm. Toidukorrad hetkel 3-4h tagant 100-150ml, enne ööund sööb 180-200 ml ära ja magab terve öö. Palavate ilmadega saab ka vahepeal vett joogiks.
Kas tõesti ma pean hakkama oma beebit näljutama? Igati hea ja rõõmus laps, kakab 1-2x päevas, rahulik ja muhe tegelane.
Perearsti ennast pole kordagi näinud, on noored alles kooli lõpetanud arstid ja kuidagi ebaselgeks jäi kõik. Last ma öösel üles ei ole hakanud ajama ja samuti ei lase ma tal näljatundega röökida. Oma sünnikaalu on ta 2kordistanud ja saab kohe 3 kuuseks. Kas peaksin muretsema liigse kaalutõusu pärast? Millele veel tähelepanu peaks pöörama?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!

Vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni soovitustele on esimesel eluaastal lapse toitmise põhialuseks rinnapiim. Kui mingil põhjusel rinnapiimaga toitmine ei ole võimalik, tuleb imikule anda vanusele sobilikku piimasegu. Piimasegude tootmisel on võetud eeskujuks rinnapiim ja segu üritatakse teha koostiselt võimalikult rinnapiima sarnaseks. Esimesel elupoolaastal sobivad imikule toidusegud, mis on mõeldud kasutamiseks alates sünnist. Kuigi segupakile on mõnikord kirjutatud soovitus “alates 4. elukuust”, ei tasuks sellise piimasegu pakkumisega kiirustada. Selleks, et vähendada edaspidises elus ülekaalu tekke riski, tuleks valida piimasegu, mille valgusisaldus on kõige väiksem.
Kui rinnapiimatoidul olevat last võib toita vabal režiimil ja rinda pakkuda iga kord kui laps seda soovib, peaks piimasegu saava lapse puhul lähtuma vanuselistest piirnormidest. Reeglina on need kirjas toidusegu pakil. Piimasegu seedub aeglasemalt kui rinnapiim ning laps peaks seda sööma teatud kindlate ajavahemike järel, tavaliselt harvemini kui rinnalaps. 3-kuu vanuse lapse toitmine 3-4 tunni järel peaks olema sobilik. Lutipudelist saab laps toidu kergemini kätte kui rinnast ja seetõttu võib juhtuda, et laps on valmis sööma suuremaid koguseid kui talle parasjagu vajalik/kasulik oleks. Kindlasti ei tohi lasta lapsel näljatunde tõttu röökida, kuid kuna Teie lapse senine kaaluiive on olnud keskmisest suurem, on ületoitmise vältimiseks kõige olulisem jälgida kui palju laps ööpäevas sööb. Teie kirjast ma seda otseselt välja ei loe. Ööpäevane piimasegu kogus ei tohiks ületada üht liitrit. Jätkupiimasegule võib üle minna siis kui laps on juba hakanud sööma tahket lisatoitu. See ei juhtu reeglina varem kui 6-kuu vanuses. Piimasegu saavale lapsele võib palavate ilmadega pakkuda ka vett.

lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst