Erinevad valud 12.03.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

mul on pisut laialivalguv ja pikk jutt, proovin võimalikult konkreetselt kirjutada. Mul on umbes kuu aega olnud vasaku jalaga probleeme, imelikud valud, mõnikord valutab reis, mõnikord jalalaba (viimati öösel üsna tugevalt). Valu on selline tuim ja näriv. Perearsti juures käisin paar nädalat tagasi, tema arvas, et probleem on pigem seljas, et kiirgab jalga. Tehti alaseljaröntgen, mis ei näidanud midagi imelikku. Lisaks tehti ka vereproov (põletikunäit, B12) ja see oli samuti korras. Soovitati magneesiumit võtta ja Perskindoli salviga määrida, mida olen ka teinud. Igaks juhuks tegin apteegis ka borrelioositesti, kuna olen kuulnud, et see võib kummaliselt avalduda, see oli samuti negatiivne. Probleem kadus mõneks päevaks ära, kuid nüüd on jälle tagasi. Lisaks valutab vahepeal vasak käsi, ülaselg, kurgus on selline nn "tükitunne", üleüldine kehaline nõrkus (perearst arvas, et gripp võib nõrkust tekitada, aga mulle tundub, et gripiga see siiski seotud pole)... Küsimus olekski, et mis ma peaksin edasi tegema? Kas on mõtet paluda jalast pilti teha? Kas tegu võib olla üldse somatoformse häirega või ärevushäirega ( kui hakkan valu mõttes pikemalt analüüsima, muutub ka enesetunne halvemaks, tekivad hirm ja nõrkus jne) ja kuidas ma sel juhul tean, et päriselt midagi tõsist viga pole? Ja kolmas veider küsimus veel, mu isal on kilpnäärmega probleeme, kas see võib olla pärilik ja kas mu kaebused võivad kuidagi sellega seotud olla? Olen väga mures ja ei oska kuhugi pöörduda, loodan väga, et oskate aidata ja suuna kätte anda.

Ette tänades,
N33

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Arvan, et antud juhul oleks kõige õigem pöörduda tagasi sama arsti juurde, kelle juures juba käisite, ja öelda, et kaebused püsivad. Rääkige perearstile ka oma murest seoses kilpnäärmega, kilpnäärme haiguste esmane diagnostika on perearsti pädevuses kuigi on ebatõenäoline, et kirjeldatud kaebused oleksid seoses kilpnäärmeprobleemiga. Samuti ei ole tõenäoliselt abi jalast röntgenpildi tegemisest (kui just ei ole olnud hiljuti selles piirkonnas traumat). Kui kehaline haigus on välistatud, võib tegu olla ka somatoformsete häiretega. Sellisel juhul tuleks ravida ärevushäiret. Abi võib olla ka füsioteraapiast.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst