Küsimus puugi kohta 30.07.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Aasta tagasi diagnoositi mul ärevushäired. Tekkisid paanikahäired, tajuhäired, ebareaalsustunne ja peauimasus. Koostöös psühhiaatritega pidasime tõenäoliseks haigustekitajaks kanepit, kuna olin seda tol perioodil tarvitanud ja just seeläbi eelnimetatud probleeme kogenud. Olen viimased aasta aega ravinud end antidepressantidega, mis on minu probleeme leevendanud, kuid mitte kaotanud.
Alles nüüd tagantjärgi tekkis mul küsimus seoses võimaliku puugilt saadud tervisehädaga. Nimelt möödunud aastal, kuu või paar enne eelnimetatud terviseprobleemide algust, võis mul olla puuk. Tol hetkel tõsiselt võetavat kahtlust polnud, kuid aja möödudes ja ennast harides see kahtlus süvenes.
Aasta jooksul on mult tervisekontrollis ja perearstil kokku kaks korda verd võetud. Väidetavalt olid kõik näidud (mida nad analüüsisid või vaatasid) korras.
Kas võib olla võimalik, et sellised terviseprobleemid võisid alguse saada hoopis puugist? Kas tavalised vereanalüüsid oleksid midagi sellekohast kohe näidanud? Kas nüüd, aasta hiljem, on mul võimalik kuidagi tekkinud kahtlusi kontrollida või midagi nende ümberlükkamiseks teha?

Tänud!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Küllap on Teile korduvalt tehtud Borrelia IgM ja IgG analüüse. IgM näitab ägedat haigust, IgG aga põetud tõbe. Kõike ei saa puugi süüks ajada. Arvatavalt on siin põhjus kanepi ärajäämanähtudes mida tajute meeleoluhäiretena. Aeg peaks parandama Teie enesetunnet, tingimusel, et ei saa ainet tarvitada. Antidepressandid aitavad seda aega muuta paremini talutavamaks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi