Punnis kõht ja väsimus 18.05.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Ei teagi nüüd, mis arsti poole oma murega pöörduma pean.
Kuna olen loomult optimistlik ja virisemine mulle väga ei meeldi, siis on selline abi otsimine minu jaoks suur kokkuvõtmine. Olen 36 aastane, kaalun tavaliselt ~62kg (näen saledam välja), pikkus 159cm. Sporti ei tee aga liigun palju ja olen üsna aktiivne (3 ja 7 a lapsed - lasteaed-kool-trennid-kodu jne - enamasti jala käimised). Söön normaalselt, vist isegi pigem vähem kui peaks. Aga viimase 3 kuu jooksul olen juurde võtnud (67-68 kg), päeva teisel poolel lööb kõht punni, nagu oleksin 6ndat kuud rase! Mujal nn paksuks minemise tunnuseid pole - pole suurenenud tselluliiti, rasvavolte jne. Ja arvestades, mida ja kui palju ma söön, siis nagu ei tohiks üldse selles probleem olla. Tihti on ka gaasid. Olen olnud ikka väga aktiivne ja toimekas - päeval puhkamine ei tulnud kõne allagi. Nüüd vajun päevas 2-3 korda (kui vähegi mahti saan) lihtsalt voodisse paarikümne minutisele puhkepausile! Mõttes käib kogu aeg, mida ma tegelikult selle ajaga tegema peaks jne aga lihtsalt ei jaksa. Olin sunnitud isegi kontoritöölt ära tulema ja teen oma tööasju vaid nii palju kui hädasti vaja (olen loomingu-alane väikeettevõtja ja saan kodus tööd teha). Kui lapsed mind jalule - neid viima-tooma, süüa ostma, tegema jne - ei ajaks, siis magaksin vist kõik oma päevad maha! Vaimselt peaks nagu ka kõik korras olema - mul on hea ja hoolitsev abikaasa, lapsed on maailma parimad, tööd on, kodu on. Abikaasa töö tõttu toimub meil küll suuremat sorti elumuutusi - kolisime vaid aasta tagasi Eestisse ja nüüd lähme varsti jälle ära - aga see kõik on olnud pigem positiivne ja rõõmustav - nii et tegelikult nagu depresiooniks põhjust ei ole.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist
kõigepealt soovitaks siiski perearstilt täpselt järgi uurida, kas tema poolt võetud vereproovis sai võetud ka analüüs kilpnäärme tööle. Vereprooviga on paraku nii, et üks verevõtmine annab meile vastused nendele küsimustele, mis me küsinud oleme (nt kas veresuhkur on normis - jah või ei), küll aga ei välista nende haiguste või seisundite olemasolu, mille kohta me küsimusi esitanud pole - nt kas inimene on näiteks rase või kas tema kilpnääre töötab normaalselt. Seega - korrektsuse huvides tasub esmalt täpsustada, kas Teie korras vereanalüüs sisaldas ka korras kilpnäärme uuringut, sest mitme sümptomi kokkulangevus (kehakaalu tõus, meeleolu langus, suurenenud väsimus, aeglasem ainevahetus) vajaksid just kilpnäärme teema välistamist selleks, et asjaga edasi liikuda.
Kui kilpnäärme haigus on välistatud, siis tasub kaaluda ka muid põhjuseid - meeleolu langus eriti just talveperioodil ei ole Teie vanuses daamide puhul väga haruldane, ka siis kui see tuleb ette esimest korda elus. Aga tõepoolest, esmalt välistada kilpnäärme patoloogia!
Mis puudutab apteegist ostetud toidulisanditesse, siis kui aus olla, paraku Teie poolt esitatud loetelust tõelist kasu ainult apteegiomaniku rahakotile. Põhjamaa elanik peaks täisväärtusliku ja mitmekesise toitumise korral toidulisanditest tarvitama ainult D-vitamiini; ka probiootikumist võib puhituse korral mingit kasu olla, aga ülejäänud kraamil paraku tervisele mingit mõju ei ole.
Lugupidamisega
Le Vallikivi