Puukborrelioos 10.02.13 / Perearst

Külastaja küsib:

~5a tagasi oli esimest korda ja siis kohe järgmisel aastal ka oli puukborolioos.
2011. aasta lõpul oli nn IgG positiivne, võtsin 21p antibiootikume, nüüd jälle nn positiivne Immunobloti IgG valgud: VIsE,p41, OspC. Perearsti õde ütles, et eelmisel aastal oli tase kollane, sel korral punane ja jälle antib 21 p. Samas perearst ütleb, et ei pea võtma, kui ei soovi... Aga on väsimus, peavalud, nõrk valu südame piirkonnas jms
Kirjanduse põhjal olen teadlik, et antikehad jäävad organismi kogu eluks, aga mida tähendab see IgG punane ja kollane ja kas pikaaegse väsimuse jms korral on otstarbekas siis korduvalt seda IgG kontollida ja antibiootikumiravi teha? Teie nõuannet ootama jäädes

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vabandan hilisema vastuse pärast. Küsimus on raske ja ühtseid seisukohti ei ole.
See punase ja kollase piirid sõltub konkreetsest laborist, kus on analüüs tehtud.
Borrelioosi nahavormi e I astme borreliosi e migreeruva erüteemi diagnoosimine tugineb haiguspildile, seda täiendavad analüüsid. Analüüsid ei ole vajalikud klassikalise I astme korral, tähtis on puugipiste ja sellele järgnev laik. Edasises kulus alaneb ägedat haigust näitav IgM antikehad, kuid IgG tõuseb ja jääb sageli kogu leuks kõrgeks. See näitab haiguse läbipõdemist. Sageli on nii, et seostatakse väsimust jt ebamääraseid sümptome borrelioosiga. See võib nii olla või ka mitte, astenia ja väsimuse põhjuseid on väga palju. Täisveri, koormustest, kilpnäärme analüüsid võiksid anda vastuse kehaliste haiguste osas. Depressioon, unehäired on ka väsimuse sage põhjus. Aga salakaval teema on näiteks ahjuküttega korteris võimalik vingugaas- seda näitab vaid CO andur, mida saab TAmrex-ist.
Kardan, et tegin asja keerukamaks, kuid mõte on selline, et asjad ongi keerukad. Ega muud kui nõupidamine oma perearstiga, teise arvamusena annab hingerahu nakkusarsti konsultatsioon.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi