MPV näit 04.02.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

minu enda käel antud kliinilises vereproovis on üks kõrvalekalle normist. Nimelt näitaja MPV on 12,2 fl
Mainin veel ära, et augustis võetud analüüsis oli antud näit 11,1.
Minu küsimus oleks see, et mida see täpselt näitab ja kas see võib olla seotud minu veidra enesetundega? Või on see kõrvalekalle pigem tühine ja sellest ei maksaks välja teha?

Kätes esineb pidevalt ebameeldiv pinge, võrdleks seda tundega, mida tunnen siis, kui vererõhku mõõdetakse. Ja käed on muutunud kuidagi tuimaks ja kohmakaks - kätes nagu poleks absoluutselt jõudu.

Öösiti sureksid nagu käed ja jalad üldse ära, viimasel ajal üha tihemini. Tunne nagu oleksin kogu kehaga maganud mingi jõle raske asja all. Raske end liigutada, selline täielik rammestus on peal.

Päeval väsimus ja uimasusus. Vahepeal selline tunne, nagu vererõhk oleks hirmus madal, jalad jääkülmad. (Apteegis mõõtsin rõhku ka 117/66 oli vist, see ei ole vist äärmiselt madal, aga tol päeval ei olnud otseselt halba enesetunnet ka).

Kaela-ja õlavalud

Viimaste aastate jooksul on probleeme olnud raua ja hemoglobiiniga. Viimati (pool aastat tagasi) oli leukotsüüte liiga vähe. Praegu on leukotsüüte täpselt alumise piiri peal ja raua näit väga korras, pigem seal ülemises otsas.

Jutu mõte on siis selles, et kas MPV näit 12,2 võib avaldada mõju minu tervisele, ja kui jah, siis mida ette võtta?

Ette tänades.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
veidra kätetundegapole sellisel näitajal nagu MPV mingit pistmist. Pigem võiks olla selge seos kaela- õlavöötme lihaspinge ja valuga - sellest surve käsi varustavatele närvidele, millest omakorda imelikud tundmused. MPV näitab hoopis trombotsüütide ehk vereliistakute ehk hüübimise eest vastutavate vererakkude keskmist mahtu ja kui teised näitajad jäävad normi piiresse, siis on see mahu tõus sõltuvuses ajast, kui kiiresti veri võtmisest analüüsimasinani jõudis. Mida pikem aeg, seda suurem võib olla MPV, kuid inimese tervise suhtes ei tähenda see mitte midagi.
Lugupidamisega
Le Vallikivi