Valu alaseljas, reite tagakülgedel 12.12.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 27a naine. Juba mõnda ega vaevab mind kusagil sabkondi pirkonnas selline tuim valu. Hirmul olid suured silmad! Alguses kahtlustasin, et tegemist on jämesoole või pärasoole haigusega. Otseseid sümptomeid soolele just polnud, aga mina oskasin ikka endale ette asju kujutada ja kartsin hirmsasti. Verd soolest pole tulnud, kõht nii oluliselt lahti pole olnud. Küll on väljaheid mõni päev vedelam, teine päev kõva. Perearst ei saanud aru, kas valu kiirgab tuharast soolde, või soolest tuharasse ja jalgadesse.
Lõpuks saatis arst mind koloskoopilisele uuringule TÜ kliinikumi. Uuuringu käigus ei leitud midagi.
Kuna tagumiku piirkonnale oli selle aasta veebruaris tugev trauma, saatis arst mind järgnevaks röntgenisse. Sest kaeban ju siiski sabakondi valu. Kui arst üht teatud punkti sabkondist pisut paremale vajutas oli tunda tugevat valu, mis veel pärast tükk aega tunda andis.
Röntgenist ei leitud taas midagi. Välja arvatud kaasasündinud lülisamba lõhe või midagi taolist. Vahepeal sõin natuke aega diclofenaci, siis valu polnud. Arst arvas, et valu ongi tingitud sellest august või lõhest, mis siis trauma järgselt valutama on hakanud.

Pärast soole uuringut minu süda rahunes ja kolm kuud valu pole olnud.

Nüüd on jälle sabakondi juures valu. Eriti just öösiti see segab mind. Ma ei saa aru, kas jälle valutab ja häirib mind midagi sooles või ikka selg.

Tänaöösel keerutasin end küljelt küljele. Kui hästi järele mõtlesin ja hirmud maha üritasin raputada, siis sain aru, et valutab ja tuim on nagu ikka selg või siis see sabakondi piirkond. Ja valu kiirgab ka põlveõndlatest pisut ülesse poolde, mööda reisi. Just see põlveõndlatest pisut ülesse poole kiskuv valu segaski mind täna magamast. Keerutasin ühte ja teise asendisse.

Olen selline hüpohondriline tüüp, kes haiguste osas endale palju ette suudab kujutada, eriti just öösiti. Hoolimata tehtud sooleuuringust augustis, mõtlen ikka, et kas arst ikka rääkis tõtt jne.

Kuid siiski, alaselg on selline tuikav-suruv-tuim, õhtuti valutavad põlved, päeval ja öösel kisuvad reie tagumised osad.
Millest see võiks olla tingitud? Enam ei julge oma hädaga perearsti juurde ka pöörduda, olen selle asjaga ta vist juba ära tüüdanud. Sest analüüsid pole ju midagi näidanud. Mõni ütleb, et see on reuma, mis niiviisi kiirgab jalgadesse.

Millega võiks tegu olla?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret, kuid mitmed tohtrile olulised nüansid on ebaselged. Siiski saan oletada mõnda haigust ikkagi. Esiteks on üks vastik vaevus nimega koktsidodüünia ehk maakeeli sabakondi valulikus. Selle olemus on sabakondi põrutuse järgselt tekkiv näriv-suruv-torkiv valu sabakoindi juures ja just istumisel ka kõnnil, kummardumisel. Seisundile eelneb tavaliselt trauma- tugev istuli kukkumine. Vaevus on visa taanduma ja võib teha haiget kuid-aastaid. Patsient otsib abi, kuid tohtrid laiutavad käsi- uuringud on korras. Raviks on valuvaigistid, füsioteraapia. Paar päeva tagasi tegin ühele oma patsiendile sama seisundi puhul süsteravi: manustasin raviainet sabakondi lihaste-sidemete pirkonda. Sellest võib olla suur abi.
Teiepuhul soovitan nõu pidada ka neuroloogiga: see jalgadesse kiirguv valu ja krambid tasub järgi uurida. Kui ka see kolleeg on rahul siis võib hingata päris kergendatult. Vaevus tasapisi kaob ja te enam ei märkagi seda.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi