Krooniline gastriit 15.09.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Lgp. Dr Veskimägi !

Olen Teie poole varasemaltki pöördunud ja saanud abi . Äkki saate mind nõustada ka sel korral.
Nimelt 2016 veebruaris tehti mulle seoses ärevushäirega ,pideva tükitundega kurgus , röhatistega gastroskoopia. Vastus mille sain olid limaskestad normis ,kuid söögitorus oli valkjat kattu. Võeti ka proovid , mille vastus oligi söögitoru kandidoos ja histoloogiliselt 3 mm mao antriumi limaskestalt kerge krooniline gastriit. Arst pani diagnoosi ösofagiidita gastro-ösofageaalne tagasivooluhaigus. Määras raviks seeneravi ja omeprasooli 8 nädalt. Mainin ,et kõrvetisi mul pole olnud kunagi. Mina olen aru saanud ,et reflukshaigus tähendab siiski kõrvetisi, kuid mina pigem tundsin tükitunnet ja tihedaid röhatisi. Olgu öeldud ,et maha ma ei rahunenud ,hakkasin uurima mida see gastriit tähendab ,kuidas mul see üldse tuli jne. Suitsetanud pole kunagi ja pole ka ülekaaluline, ainus mida olen palju tarvitanud on ibuprofeen. Enam ei tarvita! Kuna seoses diagnoosiga ärevus ja paanikahood suurenesid ,ei sobinud mulle ka ükski antidepressant,sest kõrvalmõjud ajasid hulluks. Kuniks ma siis uuesti pöördusin teise gastroenteroloogi poole ja kuna mul oli varasemalt kandidoos ,siis oligi see ettekääne teha uuesti gastroskoopia. Seega viimane gastroskoopia tehti mulle 3 kuud tagasi juunis. Teine arst kes tegi kommenteeris samal ajal ,et kõik mida silmaga näeb on normis . Vastus selline : söögitoru limaskest kogu ulatuses normis. Kardia funktsioon tavaline. Mao korpuse ja antrumi limaskest ning pülooruseava ja duodeenumi limaskest on haiguslike muutusteta.Düspeptiliste vaevuste võimaliku põhjuse selgitamiseks võetud 2 biopsiat antrumist helicobacter pylori diagnoosimiseks. Vastus : 2 ja 3,5 mm tangeeritud lõikes bioptaadid mao antrumi limaskestalt, milles histoloogiliselt minimaalne
krooniline gastriit. Pinnalimas Giemsa värvingul helikobaktereid esile ei tule. Maliigsuse tunnused puuduvad. Arst määras raviks seekord nexium 40 mg ,mis tegid mulle rinnakuvalud ,põletustunde rinnaku ,mis kiirgas kuni käteni. Samuti soovitas ravida ärevushäiret. Diagnoos oli sama ösofagiidita gastro-ösofageaalne tagasivooluhaigus. Minu küsimus Teile ,kui tõsine diagnoos on gastriit ja kuidas teha kindlaks ega see pole alahappesus ? Olen lugenud, et nii üli kui alahappesusel on samasugused sümptomid. Samuti olen lugenud , krooniline gastriit võib olla atroofiline ja see võib tekitada maovähki. Olen meeletult mures , loen pidevalt epikriisi ,saan aru, et limaskestad olid normis ,kuid miks mul on gastriit ?! Mao rohud siiani pole mind aidanud,tunnen põletustunnet , samas on endiselt röhatised ,kõrvetisi ei ole, samuti ei tule toitu kurku. Kas on olemas analüüse ,kuidas saab verest määrata ega tegu pole autoimmuunse gastriidiga või kui gastriit oleks olnud atroofiline siis oleks seda histoloogiline analüüs ka tuvastanud. Palun andke mulle nõu. Psühhiaatrile saan ka alles järmisel kuul,hetkel olen võtnud xanaxi ,ad ravi hetkel puudub.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Proovime koos arutada. Kõige tähtsam on see, et kõik mida arst silmaga nägi on korras. Maohapet allasuruvat ravi määratakse minumeelest liiga kergekäeliselt. Kui puuduvad kõrvetised, tühjakõhuvalud, hapuka vedeliku valgumine suhu, siis ei peaks seda ravi tegema. Saan aru, et Teil neid vaevusi ei ole. Muidugi püüate olla hea patsient ja võtta rohtu, kuid siin ongi kõrvaltoimed. Muuseas, usin pantoprasooli tarvitamine võib ise põhjustada atroofilist gastriiti, hämmastav, aga nii see on. Õige atroofiline gastriit on mikroskoobiga hästi nähtav, see kui kirjeldatakse "minimaalne" on ikkagi korras. Vanus, 35 a on ikka noor, kuid veidi rohkem ikka kui 20 eluaastat. Krooniline atroofiline gastriit koos helicobacter pylori-ga on mõningane risk. Kui seda bakterit pole, siis risk on kaduvväike ja muretseda ei maksa. Maohappesust saab kindlaks teha pH meetriaga. Eestis seda vägausinalt ei kasutata. Infot saab siit https://en.wikipedia.org/wiki/Esophageal_pH_monitoring. Kui puuduvad vaevused, siis vist pole sellel väga suurt mõtet. Kardan, et olete väga tundlik ja loete ja mõtlete end haigeks. Püüdke vestelda selle arstiga, kes tegi viimase gastroskoopia, ta ehk selgitab ja rahustab Teid paremini. Vereanalüüsidest võiks võimalusel teha gliadiini antikehade test ja B12 vitamiini määramine veres. Kui on tõsine atroofiline gastriit, siis ei saa toiduga saadud B12 vitamiin imenduda ja selle tase on veres väike. Nii saab kaudselt hinnata atroofilist gastriiti. Kuid Teie vanuses ma pole kohanud patsienti, kellel see oleks probleem. 2 x Teie vanus, 70+ siis võib see olla probleemiks, kuid ka siis väga vähestel. Arvan, et vajate põhjalikult psühholoogilist nõustamist, eneseabi, kognitiiv-käitumusliku teraapiat. Antidepressantidest ja rahustitest ei arva ma suurt midagi Teie murede leevendamisel. Ikka selgitused, eneseabi, aeg-ajalt uuringud kinnitamaks, et kõik on korras.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi