Vererõhk ja kehapoole tuimus 16.08.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Juunis tekkis öösel parema kehapoole tuimus ja lühiajaline kõnetakitus. Kiirabi mõõtis vereõhuks 200 ning viis haiglasse. Tehti uuringud. UH-d paremal aCi 40% ja vasakul 24 % stenoosi. Vereõhk on kõrge juba pikka aega, kasutan cardace fortet, hetkel 5 mg hommikul ja 5 mg õhtul ning kui vaja, siis võtan veel 5 mg.
Praeguseks on taoline situatsioon - öösel läheb vereõhk kõrgeks, tekib parema kehapoole tuimus, mõnel korral kõnehäire- ette tulnud paari kuu jooksul neljal korral. Kiirabi kohal käinud, kahel korral ka haiglasse viidud. Tehtud erinevad uuringud (lisas). Ometi ei osata mulle öelda, mis edasi saab ning kuidas ma edasi pean elama, et igal öösel pean taoliseks atakiks valmis olema. Elukvaliteet on muutunud väga kehvaks. Mida küll edasi teha?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest ! Teie lisatud väljavõte raviloost on väga asjakohane. Proovime koos asja arutada. Paistab, et haigusteks on vererõhuhaigus ja veresoonte lubjastumine, arstikeeles ateroskleroos. Mida saame teha. Esiteks peab vähendama mõjutatavaid riskifaktoreid. Kui suitsetate, SIIS LOOBUGE KOHE ! Vererõhuravi paika nii, et Teil on hea enesetunne ja rõhuväärtused ka normis. Ilmselt peab kombineerima erinevaid preparaate väikestes annustes. Toidus soola piiramine. Vererasvad, kolesterool on paigas. HDL on hea, see näitab, et liigute parajalt. Liikumise osas on soovitus 30-40 min 3-4 x nädalas, Teie pulsisagedus on u 120 x min koormusel. Kehakaal paika, vööümbermõõt nt kuni 94 cm. Veresoontekirurgi konsultatsioon, ehk õnnestub takistus eemaldada. Teinekord juhtub nii, et takistus areneb vaid ühes kohas ja põhjustab vaevusi. Teil on selleks aju vereringe häire. Vahest aitab ka und soodustava ja ärevust vähendava antidepressandi lisamine õhtuks. Võimalik, et öine vererõhutõus on uneaegse ärevuse või paanika tunnuseks. Mõistlik oleks ka südameaspiriini ja klopidogreeli kasutamine, need vähendavad tõsise trombi riski. Jälgima peaks veresuhkrut, selle vastust ei näe lisatud raviloos. Need oleksid soovitused, vahest leiavad Teid vahetult nägevad arstid veel midagi, mida mõjutada. Püüdke mõjutada kõiki riskifaktoreid, siis oleme teinud kõik võimaliku !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi