Põlveõndlas turse 08.08.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Parema jala põlveõndlas selline turse või sültjas paksend.Pikali olles ja istudes seda eriti katsudes ei tunne,aga püsti olles küll.Paistes ei ole ja ei valuta ka,lihtsalt vahel kui meelde tuleb siis tunnetan,et nagu midagi oleks seal tunda.
Töö oli mul siiani istuv,siis tundsin vahetevahel et jalg oli nagu soe,ehk tulitas,rääkisin ka perearsti õele,et tulitab,aga tema arvas,et kui pole paistes ei valuta ja pole külm,siis pole midagi erilist.
Nüüd töö peaaegu päev läbi jalgadel,kuigi on sekka ka istumist,aga see turse oli juba enne.
Töötervishoiu arst kirjutas et mul on parema jala hisi kimbu blokaad,kas see ongi siis see,või on see midagi muud ja mis on see blokaad,kuhugi ta ei käskinud minna.
Küsimus ongi,et mis turse,või millest see võib olla ja kas peaksin kohe perearsti juurde tormama?Või on võimalus minna mingi tasulise eriarsti juurde?Veenilaiendeid pole.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest, proovin vastata. Kirjeldate väga täpselt oma vaevust- sültjas paksend põlveõndlas. See on väga omane põlveõndlas paiknevale Bakeri tsüstile. See on oma olemuselt ohutu liigeskapsli väljasopistis, mis ongi täitetud vedelikuga. See võib olla vedelam või sültjam. Bakeri tsüst on üsna levinud, eriti sportlastel. Kui ta teeb inimesele valu ja takistab normaalset keha talitlust, nt sügav kükitamine, surin ja sipelgajooksutunne jalas vm, siis vajaks see ravi. Esmane võte on veenduda vedeliku olemasolus, selleks on parim ultraheli uuring. Vedelikku on võimalik süstlaga tõmmates eemaldada, ja süstida ravimit, peale protseduuri peaks kandma paar nädalat rõhksidet. Kui mõned korrad on tsüsti tühjendatud ja see tekib taas ja põhjustab vaevust siis on järmine võimalus- operatiivne ravi. Seda teeb asjatundlik ortopeed.
Kirjutate parema jala Hisi kimbu blokaadist. Nüüd on paar asja küll sassi läinud, aga etteheiteid ei saa Teile kuidagi teha. Vahest on jäänud arstil mõned asjad selgitamata. Mõiste "Hisi kimbu parema sääre blokaad" on üks leid südame elektrokardiogrammil. Seda esineb u 20% inimestest ja see on täiesti ohutu ja ei vaja ravi. Kui selline leid tekib ühel päeval "ise" ja kaasnevad mõned sümptomid, siis see vajaks uuringuid.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi