kas aneemia? 23.06.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, tegin vereproovi ja soovin täpsustust mõningatele näitajatele
hemoglobiin 128
hematokrit 37,2%
neutrofiilide suht. 40,1%
Lümfotsüütide suht. 47,5%
ferritiin 18,9
need tulemused suht piiripealsed arvestades norme,kas peaksin tarvitama mingeid preparaate või tegema lisauuringuid.
Pikemat aega väsimustunne.

Tänades,Virge

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Minu aus vastus on selline- aneemiat nende näitude põhjal ei ole. Noore naise hgb tase 128 on hea. Kui see oleks alla 110- see oleks madal. Tähtis number on ka MCV, seda vastust ei ole näha. Nüüd aga arstlik "õiendamine". Inimene ehk tavaline patsient võib "lasta teha paljusid asju". Selleks on aretatud juba välja terve tööstus, kes kasutab ära inimese teadmatust ja mõjutatavust, ärevust ja hirmu. Tehakse ära palju toredaid teste, mille kvaliteet ja metoodika pole teada ja siis öeldakse- vaadake ise. Inimene hakabki vaatama, muidugi dr.Google. Kui enne veel oli veidi hingerahu, siis nüüd see on asendunud täieliku paanikaga. Vaene inimene istub tundide kaupa erinevates jututubades, lugedes hirmu ja õudusega kellegi anonüümse Betsy või Johni kannatusi. Minu arstlik veendumus on- ükski "lastud teha" analüüs ei asenda arsti vastuvõttu ja arsti poolt määratud uuringuid. Arst on ka see, kes teeb uuringute kokkuvõtte ja järeldused. Väsimus on küll sage vaevus, kuid see vajab siiski käsitlemist arsti poolt ja konkreetsete soovituste andmist. Alati see ei pruugi meeldida patsiendile- vajadus muuta midagi oma töös ja puhkeajas, toitumises, liikumises, loobuda suitsetamisest jm. Muidugi ei meeldi see vastus ka, aga see on vähemalt aus vastus.
Head tervist soovides (ausalt),
Madis Veskimägi