Kollagenoosne koliit 25.04.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Olen hädas olnud sooleprobleemidega peaaegu 10 aastat, ( kõhulahtisus, puhitus) nüüd kolmandal korral kolonskoopiat tehes sain lõpuks diagnoosi. Kollagenoosne koliit. Otsisin internetist infot, aga leidsin iga teise koiidi variandi kohta, aga mitte enda diagnoosi osas. Kuna mu perearst on puhkusel, gastroenteroloogile saan kes- teab - millal siis on mul tekkinud mõned küsimused. Proktoloog lubas saatekirja küll anda, aga millal just arstile aja saab on iseküsimus. Ma saingi tänu proktoloogile diagnoosi, kes mind kolmas kord kolonskoopiat tegema saatis. Tegelikult olen ma selle oma probleemiga 10 aasta jooksul nii palju arstide juures nii Tallinnas kui Tartus käinud, et mul on tõesti arvestus sassis , õnneks on nüüd vähemalt diagnoos. Niisiis, nüüd küsimus, mis see kollagenoosne koliit endast kujutab, mida peaksin toitudega vältima või mis peaks üldse enda elukorralduses muutma. Olen diabeetik I tüüp, normaalses kaalus, pean laktoosivaba dieeti ( lootes, et ehk leevendab see sooleprobleeme, kuigi tuleb tunnistada, et samad vaevused on ikkagi) Laktoositalumatust proov ei näidanud ja gluteenitalumatus oli ka negatiivne. Toitun tervislikult, ma olen aiaviljade sööja mitte küll lausa taimetoitlane. Paar korda kuus pean lugu pokaalist heast veinist või konjakist. Seda küll, et olen olnud suitsetaja. Mul on ka diagnoositud refluks. Tegelikult mu diabeetikuks olemine ei lasegi eriti väga ´´rämpsu´´ süüa, sest veresuhkru lööb siis lakke ega oska insuliini süstida.

Pean tunnistama, et täna diagnoosi saades olen rivist väljas, mitte küll nii palju kui kolm aastat tagasi diabeedi diagnoosi saades. See teadmine võttis pooleks aastaks jalad alt. Ma olen siiski võitleja tüüp ja saan hakkama

Väga loodan, et leiate aega vastata

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist
KOllagenoosne koliit on tõepoolest ääriselt haruldane krooniline ladestushaigus, mida jälgib ja ravib gastroenteroloog. Tema oskab anda ka kõige paremini anda soovitusi toitumise, kaloraaži ja elurütmi osas. Seda peab küll paraku ütlema, et suitsetamine on asi, mis ei sobi kokku peaaegu ühegi sooletrakti haigusega ja eriti veel diabeediga.
Lugupidamisega
Le Vallikivi