Valu kõrvas 02.04.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere päevast

Soovin teie käest nõu kõrvavalu kohta.

Kolm aastat tagasi Helsingi ülikoolis õppides jäi mul kurk haigeks ning kõva köha oli samuti. Soome arst võttis minu kurgust kaape ning määras mulle selle põhjal antibiootikumid (kui õigesti mäletan amoksitsilliin 10 päeva). Tegin ravi läbi, kuid olulist paranemist ei olnud. Mõne nädala jooksul hakkasid sümptomid ikkagi vaikselt taanduma, seega ma uuesti arstile ei pöördunud. See polnud ilmselt hea mõte, sest sellest ajast saati on parem pool (kõrv, kurk, nina) õrnad kohad. Külmetades on see esimene koht, mis tunda annab. Tihti on parem ninapool nohune. Samuti on paremalt poolt lõua alt üles jäänud väikesed lümfisõlmed. Üks väike munake asub lõua all parema kõrva pool ja teine jääb veidi allapoole kaelale.

Haigestusin uuesti eelmisel suvel ilmselt kontoris oleva konditsioneeri tõttu. Paremalt poolt läks nina umbe ja pea hakkas nii tugevasti valutama, et pöördusin EMOsse. Seal vaatas mind läbi kõrva-nina-kurgu arst, kes ei näinud vajadust AB raviks. Karbikud olevat üles paistetanud ja sain hoopis ravimeid, mis ärrituse alla võtavad (allergiaravimid). Sümptomid taandusid ja tundsin end jälle hästi.

Uuesti jäin haigeks märts 2016, silmad vesised, väsimus, kurguvalu, peavalu. Jõin Coldrexi, taimeteesid, imesin Strepsilseid ja enesetunne paranes. Häiris vaid see, et paremasse kõrva, kaela lümfisõlmedesse ja pea piirkonda andis ikkagi nõrkasid valusid. Need ei olnud tugevad sähvatused, vaid pigem kergemad valuaistingud, mis kestsid paar minutid ja siis taandusid.
Kuna 2 nädalaga ei olnud see möödunud, läksin arsti juurde. Arst arvas, et võib olla viirushaiguse tüsistus. Vaatas kõrvu, parem kõrv oli veidi punakas, kurk samuti kergelt, seega sain 7 päevase amoksitsilliini kuuri. Esimestel päevadel tundus, et see aitab, kuid kuuri viimastel päevadel hakkasin kõrvas jälle kerget valu tundma. Läksin arsti juurde tagasi ja tema vaatas mu uuesti üle, tegime veretestid (2 analüüsi, hemogramm + ???). Kõik väärtused olid normis ja C-reaktiivne valk vaid 0.2. Kurk ja kõrv ei olnud tema sõnul nii punased, et need peaksid valu tegema.

Lümfisõlmi ka katsus kaelal ja ütles, et need on üsna pisikesed. Lihtsalt peale vaadates neid näha pole, aga katsudes on tunda

Arst arvas, et äkki on valu kolmiknärvi põhjustatud. Tegin 5 päeva Ibumetin 400mg 2xpäevas kuuri, määrisin Voltareni ja kampriõli kaelale. See aitas, kuid nädala pärast oli jälle olukord endine. Nüüd on nii, et kui kaela ja kõrvatagust määrin, läheb paremaks, kui lõpetan, jälle annab valuaistingut.

Avastasin veel ühe imeliku asja. Puhastasin vatitikuga paar päeva tagasi kõrvu ja paremat kõrva seest puhastades hakkas pisaraid paremast silmast tulema ja süljenäärmed ärritusid. Samuti on kõrv seestpoolt päris hell. Vasakut kõrva puhastades sedasi ei juhtunud. Panin natukene vatitikuga kampriõli sinna seintele, vist veidi aitas.

Mainin veel ära, et palavikku mul eriti olnud ei ole nende haigustega, kuid mina kuulun vist selliste inimeste hulka, kellel palavikku ei tekigi väga lihtsalt. Norm temperatuur kaenla alt 36,6. Külmetushaigustes jms olles on tõuseb kehatemperatuur max 37ni.

Käisin ka 7-aastaselt adenoidide eemaldamise operatsioonil, kuna põdesin lapsepõlves tihti keskkõrvapõletikku. Pärast oppi sellega probleeme enam ei olnud.

Külmetushaigused tulevad ja lähevad, kui paremal pool kõrvas/kurgus/peas annab ikkagi tunda veidi valu. Mõnikord unustan selle, siis jälle annab kergelt tunda. Kui haigestun, läheb hullemaks. Vereanalüüse (hemogramme) on mulle arst ikka usinalt teinud ja need on alati kõik korras.

Mida teie arvate, kas see võib olla põhjustatud kolmiknärvist?
Perearst nüüd märtsis minul kurgukaabet ei võtnud, kas ma peaksin igaks juhuks selle tegema?
Kas lümfisõlmi peaks kuidagi uurima?
Mida see pisarate ja sülje vool kõrva puhastades võib tähendada?

Loodan, et oskate mind õigele teele juhatada ja soovitada ravimeid, ravivõtteid ja milliseid uuringuid ma võiksin oma perearstilt paluda.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan pika ja usaldava kirja eest. Mõned mõtted on. Näiteks krooniline mandlipõletik. Seda saaks kaudselt täpsustada analüüsiga ASO tiiter. Teiseks ninakarbikute anatoomiline eeldus turse ja põletiku tekkeks. Aitab täpsustada tavaline põskkoopa röntgenogramm ja ehk asjatundliku nina-kõrvaarsti konsultatsioon, vahest ka fiiberoptiline rinofarüngoskoopia või CT uuring. Kõrvade talitlust saab paremini hinnata uuringuga nimega tümpanomeetria. Ehk kõige tähtsam on see, et arstid leiavad aega ja ennekõike mõtlevad ja siis ehl leitakse parimad lahendused. Kõrvaärritamisel, nt vatitikuga puhastades võib vallanduda reflektoorne sülje-pisaravool. Kui väga proovida, siis nii võib tekkida ka iiveldus, pearinglus, oksendamine. St kõrva ise ei tohiks väga puhastada.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi