Ninast väljuv ebameeldiv lõhn 22.10.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen juba mitu aastat suuresti hädas hingamisel ninast väljuva ebameeldiva lõhnaga. Sama halb lõhn väljub ka suu kaudu. Millest võib selline probleem tuleneda? Teiste sõnul meenutab see ebameeldiv lõhn tihti kõhugaaside taolist haisu. Nii hamba-, kurgu-nina-kõrvaarst kui ka gastroentenoloog ei ole suutnud probleemi tuvastada. Ehk võib tegu olla seedeprobleemi või düsbakterioosiga? Ainevahetus tundub korras olevat, vahel on see siiski ebaregulaarne ja haisvate väljaheidetega. Samuti esineb keelel valkjat kattu. Olen ka tähele pannud, et kõige vähem tuleb ebameeldivat haisu vahetult peale söömist, vahel sööngi just teadlikult sellepärast, et halba lõhna ajutiseltki veidi leevendada. Kas võib olla, et põskkoobaste või mandlite sisse on tekkinud sopistused, mida arst esimesel vaatlusel tuvastada ei suutnud? Ehk peitub probeem siiski mao ja söögitoru vahel paikneva sulgurlihase lõtvumises? Või ehk oskaksite öelda, kuhu ma oma murega pöörduma pean, et leida lõpuks abi?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist

Kui Teil on läbitud nõnda põhjalikud uuringud, siis võib orgaanilise põhjuse praktiliselt välistada. Pigem on tegemist funktsionaalse häirega, mis on seotud Teie toidu- ja toitumisrezhiimiga - tegalikult on refukshaigus sellise funkstionaalse häire üks raskem vorm. Ma julgeks soovitada Teile oma toitumise hoolikat jälgimist - sööma peab sageli ja väikseid koguseid korraga - Teie sobivaim toiduaegade vahe on 3-4 tundi (muidugi öö välja arvatud, öösel sööma ei pea ja ei tohigi!). Lisaks põhitoidukordadele peab võtma seega ka vahepalasid - olgu see siis puuvili, juurvili, müslibatoon vms. Ka muu toit peab olema kerge ja hästi seeditav - Teile ei sobi rasvane, vürtsikas toit, gaseeritud joogid jms. Jooma peab toidu kõrvale korralikult, loomulikult mittealkohoolseid jooke, vältida ka mahla ja gaseeritud jooke, sobilikuim on vesi. Lisaks võib mõned kuud tarvitada ka probiootikume - nt piimhappebaktereid kapslitena. Liikuda tuleb piisavalt, öösel küllaldaselt magada ning vältida stressi ja suitsetamist (ühesõnaga tavaline igav arstijutt).
Kui Te oma elu sellisesse rütmi suudate korraldada, siis võiks loota mõne kuu pärast ka probleemide taandumist - need asjad võtavad päris kaua aega.
Parimate tervitustega
Le Vallikivi