Ülakõhuvalud ei millestki? 09.10.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Viimased 3 nädalat on mul olnud meeletud ülakõhuvalud, mis nii pika perioodi möödudes endiselt ei ahene. Esimene valuhoog oli meeletu, ülakõht läks punni, tekkis meeletu valu, kaasnes iiveldus, kõhulahtisus ja meelemärkuse kaotus. Käisin perearstil ja sain raviks Ultop20mg tabletid. Ülakõhtu katsudes oli valus. Tehti vereproovid ja olid korras, Ultop pidavat aitama. Nädala pärast läksin taaskord valude pärast arstile, kiirabisse. Kiirabiarst tellis uued proovid, katsus kõhtu ja välistas sapikivid. Vereproovid ka korras. Edasine ravi Ultop20mg 2x päevas + valuvaigisti Paracetamol+kodeiin. Valud kestsid endiselt, pigem peale lõunat. Tühja kõhuga ei väga ei valuta, kasvõi vett juues hakkas valutama. Kõht endiselt punnis ja lahti. Sain juurde valuvaigisti ja maorohuna Vimovo. Perearst saatis ka UH-sse, kus arst ei avatanud midagi, sapp ja põrn korras. Käisin ka gastroskoopias, kus arst välistas gastriidi ja haavandid. Ainuke probleem oli seal, et sulgurlihas ei töötavat korralikult ja maos on palju sappi, kuid see pidi normaalne olema.
Nüüd oleme algpunktis tagasi ja ei oska enam midagi mõelda. Valutan endiselt. Tühja kõhuga ei ole midagi. Aga nii kui midagi söön-joon, hakkab umbes 5 minuti pärast vaikselt valutama ja läheb järjest hullemaks.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere,

Ülakõhuvalu kõige tavalisemad põhjused on mao- ja kaksteistsõrmiksoole haigusseisundid ning maksa ja sapipõie probleemid. Teie kirjast saan aru, et need haigused on Teil põhiuuringutega välistatud.
Ehkki teoreetiliselt võib olla, et valude põhjus uuringutega ei selgugi (tegu võib olla ärritatud soole sündroomiga või nn. gaasivaludega, mille puhul kõik uuringud-analüüsid on normis), oleks nii intensiivsete kaebuste puhul vajalik kaaluda siiski täiendavate uuringute tegemist, et välistada võimalus, et midagi jääb kahe silma vahele. Soovitaksin järgmisena pöörduda gastroenteroloogi konsultatsioonile. Gastroenteroloogile pöördumiseks on vajalik perearsti saatekiri.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus