Nina kõrvalurgete probleemid 18.09.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Kas korteris levivad hallitusseened võivad asuda ümber, niiet alguses on toa seintel, aga hiljem pesitsevad juba inimeses, näiteks nina kõrvalurgetes? Korteris avastati järgmised hallitusseened: Mikroseened perekonnast Cladosporium: Cladosporium cladosporioides, Cladosporium herbarum; Hallitusseen perekonnast pintselhallik: Penicillium sp; Hallitusseened perekonnast Ulocladium: Ulocladium; Ulocladium sp. Aga haigusetekitajad nina kõrvalurgetes on väidetavalt need: Hallitusseen aspergillus ja pärmiseen candida. Mul tehti aprillis 3D kompuutripilt põskkoobastest ja kõigest nende ümber (välja arvatud silmad ja peaaju). LORi arst Mikk Mailend väitis, et põskkoobastes probleemi pole. On ainult üks probleem- nina vahesein kõver. Aga see on olnud mul kõver juba 33 aastat. Aga kas Te teate, kas 3D kompuutripilt üldse näitab seent, kui see on põskkoopas levinud? Samal ajal tehti perearsti poolt ka lihtne nina sekreedi analüüs ja öeldi et mikrofloora on OK. Probleemid ninaga algasid alles 2 aastat tagasi. Öösel nina kinni, kord üks pool, siis jälle teine pool. Vajub kinni see pool, mis külili magades jääb allapoole. Päeval on nina lahti siis kui ennast füüsiliselt liigutada. Kui istuda pikalt kohapeal, läheb mõnikord üks pool kinni; konkreetset poolt ei ole. Kord üks, siis jälle teine. Allergoloogi juures käidud, testid ei tuvastanud midagi. Hambajuurtes põletikku pole, viimane kahtlane hammas eemaldati 3 kuud tagasi. Röntgenid tehtud, asi uuritud. Ühepoolne sinusiit on olnud 2 aasta jooksul 2 korda, aga see on möödunud 2-4 nädala jooksul, ei ole krooniline. Äkki on põhjus kuivas kontoriõhus tööjuures? Selles majas on konditsioneeriga üldventilatsioon. Äkki lekib see suur konditsioneer ja eraldab majja suunatavasse õhku mingeid erilisi aineid? Maja on suht uus, 2003 ehitatud.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan usalduse eest. Proovin vastata. Üks asi on kindel, ükski 3D kompuuter ei saa näidata ninakõrvalkoopas hallitusseent. 3D pilt on tarkvaraliselt kokku miksitud, ekraanil näeb see väla vinge, kuid tegelikkusega ei pruugi väga ühtida. Seeneniidistik e mütseel on ikka mikroskoopiline ja röntgenkiir, mis peab tungima läbi koljuluu, ei suuda sellist detaili välja joonistada. Et selline seen kasvaks põskkoobastes peaks olema raske immuundefitsiitsus. Oletan, et see on hirm ja kellegi sisendatud kartus. Vaevuse põhjus on ilmselt hoopis "igavam" ninavaeheseina kõverus e deviatsioon. Seda saab ravida ninna pihustatavate hormoonidega, Avamys, seda juba kasutate, aga ka Rhinocort Aqua. On ka 2 toimeainet sisaldav ravim. Need rohud aitavad, kuid kui tahaks püüda parimat oleks võimalik lahendus vaheseina kirurgiline ravi ja ka ninakõrvalkoobaste funktsionaalne endonasaalne ravi e. FESS protseduur. Seda peaks otsustama asjatundlik KNK ( kõrva-nina-kurgu) arst. Kirurgiline ravi alati ei anna ka oodatud tulemust. Loodan, et ei kasuta ninaturset alandavaid nn nohutilkasid ksülometasolin jm toimeainega. Nende kõrvaltoime võib olla umbes see mille vaevuseid kirjeldate. Soovitan proovida ultraheli printsiibil toimivaid õhuniisuteid, seade vaikselt töötab öösel pea lähedal. Saab osta kodutehnika poodidest, see võib anda üllatava efekti nii patsiendile kui arstile. Konditsioneeride teema vajaks ka mõtlemist- tehisõhk pole mitte nii hea kui arvatakse. Seadmel on oma filtrid mis vajavad kindla aja tagant puhastamist-vahetamist, seda peaks uurima haldaja käest. Konditsioneeriga meenub üks kuri haigus- leegionäride haigus- see avaldub aga hoopis vastiku kopsupõletiku nähtudega. Kui viitsimist, Googeldage, huvitav lugeda.
Loodan, et sain veidi arutleda ja nii ehk olla kasulik.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi