Pikaajaline seljavalu 27.08.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Kolm aastat tagasi algas mul probleem seljaga (varem on ka olnud kerget seljavalu, lühiajalist). Kolm aastat tagasi kevadel sain põiepõletiku, samal ajal hakkas seljavalu. Põiepõletikuga sai korda, aga selg valutas terve suve. Sügisel sain elektriravi ja füsioteraapiat ning mõneks ajaks see aitas.
Siis tuli valu tagasi, kestes jälle umbes 3 kuud (pidev jäikus on koguaeg olemas).
Hetkel on nii, et alates selle aasta aprillist on mu selg valutanud kogu aeg (4 kuud).Valu ei ole igal päeval ühtmoodi ja tavaliselt on see tuim, ühtlane valu alaseljas (ristluudes) kandudes ka tuharatesse. Valutama hakkab siis kui seisan või istun otse. Kui raskuskeset kanda küljele, annab valu järele. Hommikuti on selg eriti kange ja valus. Liikumine valu ei tee. Selili ei saa ka lamada, sest siis on alaseljal (risluus) eriti valus. Nagu ei tahaks, et talle peale suruda. Selg on kange ja lihased pinges terve päeva jooksul.
Nüüdseks on see kestnud 4 kuud. Olen saanud magnetravi, füsioteraapiat, aga midagi ei ole aidanud.
Mis peaks olema järgmine samm?
Tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Ikka uurida ja arstlikult mõtelda. Lülisamba ülesvõtted skolioosi suhtes, jalgade pikkuse hindamine, Teie tööasendi ja psühholoogilise tausta selgitamine. Kui võimalik, siis leitu mõjutamine soodsamas suunas. Sedasorti seljavalu on sageli psühholoogiliste probleemide, alateadlike pingete, depressiooni, suhteprobleemide avaldus. Võiks diferentsiaaldiagnostiliselt mõtelda spondüloartroosi, spondüliidi, skolioosi, rühivigade, ebaõige tööasendi, mittesobiva madratsi jm peale. Kurb, aga 40 aastete piirilt algab lülidevaheliste liigeste liikuvuse langus. See avaldub hommikuse seljajäikusega. See aga peaks mööduma 5-10 minutiga, abiks tulevad harjutused. Tavaliselt meeldib inimesele võtta rohtu- Teid võivad aidata lihaspinget alandavad ja kroonilise valu ning depressioonivastased medikamendid. Kuid ikka teha selgeks põhjused ja üritada neid muuta. Turumajanduslik meditsiin on valmis pakkuma Teile näiliselt kõike toredat- vahva elekterravi, soe plöga seljale, kellegi pilusilmse tegutsemine selja kallal jpm. See on ajutiselt tore, kuid kestvat lahendust sellega ei saa.
Ehk siis esimene käik oleks oma perearsti juurde ja siiralt kõige võimaluste arutamine ning uurimine, abiks võiks olla ka see kiri siin.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi