Reflukshaigus 24.06.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Ma ei tea täpselt, kas minu mure liigitub siia alla, aga soovin nõu saada.

Perearst määras mulle diagnoosi reflukshaigus. Alates 20. maist on mul olnud nagu klimp kurgus, mis pärast söömist hakkab kõris eriti suruma. Õhtul ei saanud enam üldse süüa, ajas iiveldama ja kahel päeval oksendasin. Perearstile sain aja 26. mail. Sain alguses 2 nädalat ravi omeprasooliga (40 mg), midagi ei muutunud, oksendamist õnneks enam ei esinenud.

12. juunil käisin gastroskoopias. Vastus järgmine: söögitoru limaskest lesioonideta, kardia avatud, mao seinad elastsed, peristaltika tavapärane, mao limaskest punasekirju, pülorus laialt lahti, bulbus, alanev duodeenum lesioonideta, diagnoos: kardia puudulikkus, erütematoosne gastropaatia. Perearst kirjutas ravimi nimega Nexium 40mg. Olen seda võtnud praeguseks 7 päeva. Vahepeal käib valu ka vasakul pool kõhus, ribide all. Tuikav valu on õnneks vähemaks jäänud.Sellega seoses käisin ka kõhukoopa ultraheli uuringul.Kõik olevat korras, samuti olevat korras kilpnäärme vereanalüüs ja üldvereanalüüs, samuti enne ultraheli andsin verd maksa ja pankrease jaoks, ka see oli korras.

Olen ka kaalus alla võtnud. Küll olen terve elu olnud alakaaluline, kaal stabiilselt 52-54 kg. Hetkel kaalun 50,5 kg. Pikkust on mul 183 cm. Vanus on 26 a. Tahaksin kaalus juurde võtta, aga söömine on raskendatud. Ka on mure oma tervise pärast, mis ilmselt mõjub. Praegu on juba kuu aega olnud see ebameeldiv surve kõris. Töö on istuv ja siis on pärast lõunasööki eriti raske, sest see klimp surub rohkem. Kui söön, siis aeg-ajalt on ka tunne, kuidas toit käib suus ringi, aga ajab nagu iiveldama. Seega ma söön vähe. See muudab mind nii jõuetuks. Tööd normaalselt teha ei saa, kuskil normaalselt käia ei saa. Midagi ei tahagi teha, kui on selline iiveldav ja halb enesetunne. Kas selle aja peale ei peaks mul hakkama juba parem või kui kaua see kannatus kestab? Kas mul ongi nüüd terve elu nii, et kõris on mingi surve? Igasugune eluisu juba kaob sellisena. Ravi ma ju saan. Peaks olema ka õige ravi. Miks see ei aita või mida veel teha saaks? Kui kaua ravi üldse kestma peaks? Mul on 28 tabletti Nexiumit.

Perearst soovitas ka pöörduda psühhiaatri juurde. Kuna selline pidev kannatamine mõjub mu psüühikale. Vastuvõtul veel käinud ei ole. Plaanis on minna. Perearst arvab, et refluks tekitab minus ka mingit ärevust. Mingil määral on ju see õige, sest mul on iga päev nii ebamugav olla, ma ei saagi normaalselt ju eksisteerida. Ilmselget see tekitab hirmu.

Ma ei teagi enam, mida teha. Palun andke nõu.

Tervitades
G.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere G !
Vabandan vastuse viibimise pärast. Minu isiklik arvamus on see, et Teie vaevused on valdavalt tingitud kõrgenenud ärevushäirest. See põhjustab pinget kaelapirkonnas, mis võib avalduda tükitundega kõris. See maouuringu tulemus on huvitav, kuid selle maoga olete elanud ju kugu senise elu ja ei usu, et just nüüd on seal midagi muutunud. Abiks oleks enese sisekaemus, ärevuse-pinge põhjuste otsimine ja mõjutamine kognitiivkäitumusliku teraapiaga. Seda saab õppida kogenud ja abivalmis, teemat valdava psühholoogi juures. Psühhiaater kirjutab Teile tõenäoliselt rahusteid ja antidepressante, nende kasutamine annab efekti küll, kuid liigselt neile lootma ei tohiks jääda. Mõistlikum on õppida ise oma kehast aru saama ja vaevusi juhtima.
Nii arvan mina.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi