Imelik pearinglus 21.05.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Olen 31 aastane, üldiselt terve inimene. Viimased nädal aega on mul aga olnud imelik pearinglus. Selline, et istun arvuti taga (tööl) ja tunnen kerget peapööritust ja nagu kaoksin maailmast eemale, selline tunne. Mitte äkilise liigutamise peale, vaid täiesti rahulikus olekus. Eile- täna aga on selline tunne olnud terve päev. Pean tunnistama, et umbes nädal tagasi liialdasin alkoholiga üle pika pika aja, hommikul pea ei valutanud, vaid pigem oli süda paha ja pearinglus. Ja mulle tundub, et sellest ajast alates see imelik veider tunne mul olnud ongi, nagu polekski pohmellist jagu saanud täielikult. On selline asi võimalik? Väsimust ei ole ja iseenesest energiat ka on (teen tervisesporti 2-3 korda nädalas ca 1 h korraga, jooksen, kiirkõnnin). Olen muutunud 4-5 kuud tagasi kõvasti oma toitumisharjumusi ja mõtlen, et äkki on selles ka asi (et äkki teen midagi valesti). Ma ei ole sellest aastast saadik söönud enam liha ega kala, samas muna ja vähesel määral piimatooteid (juustu) tarbin. Tean taimetoitluse ohte, kuid söön võrreldes selle 30 aastase eluga, mis mul olnud on, tuhat korda tervislikumalt. Ehk et kui enne sõin igapäevaselt krõpse, shokolaadi, jäätist, limonaadi, makarone, pitsat jne, siis nüüd söön palju täisteratooteid, juurvilju, puuvilju, seemneid, muna, juustu, smuutisid, salateid. Loomulikult luban ka vahel jäätist, shokolaadi ja kooki. Söön 3 toidukorda ja vahepalad. Ülekaalus ei ole, 171cm pikk ja 55 kg. Milles võiks asi olla? See pearinglus on VÄGA VEIDER!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist
iseenesest ei ole Teie taimetoidu-dieet nii radikaalne, et ta peaks nii kiire aja jooksul mõjutama Teie raua- ja B12 varusid, see tuleks nii kiire ajaga pigem absuluutse veganluse puhul kõne alla; muidugi kui paralleelseks probleemiks pole pikad ja väga vererohked menstruatsioonid. Ka ei sobi aneemia hüpoteesiga Teie sümptomite järsk algus. Alkoholi liigtarvitamine muidugi teeb tervisele kurja, aga nädalaga peaks ka need sümptomid olema möödunud. Seetõttu soovitan Teil pöörduda oma perearstile, kes saab Teid silmast silma läbi vaadata ja vajadusel ka edasi uurida selleks, et Teie probleemi olemust täpsustada. Peapööritus võib olla nii väga murettekitav sümptom kui ka lihtsalt subjektiivne tunne, seega on parem mure korral alati nõu küsida.
Lugupidamisega
Le Vallikivi