küsimus ravimi kasutamise korra kohta 08.05.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Mul on küsimus kõrge vererõhu ravimise kohta. Kui kõik ausalt ära rääkida, siis olen pika staaziga vererõhuhaige ja ei ole üldse uhke selle üle. Sest kogu aeg punnisin vastu ravimitele, kuid lõpuks oli vererõhk kogu aeg väga kõrge ja lihtsalt pidin hakkama rohtu võtma. kui enne ravimi võtmist oli mul aastakümneid rõhunäitajad 130 ja 150 vahel , siis viimasel ajal lausa 180-190. Nüüd võtan ravimit, aga rõhk on endiselt 130 ja 150 vahel. Kas on siis ravimi võtmisest ikka kasu ka üldse? või peab ravimi võtmisel kindlalt tekkima olukord, kus rõhk nagu kosmonaudil 120 ? kui mulle tundub et mulle määratud ravim, mida võtan praegu 25 mg - jääb lahjaks, kas on õigem see hoopis välja vahetada muu ravimi vastu või lihtsalt suurendada annust? Muidugi teeb selliseid otsuseid mind raviv arst, kuid teise arsti arvamus ei tee ju ka paha, eksole? kui mul on ravim, mida võetakse kord päevas, kas sellist ravimit peaks hakkama võtma kord päevas suurem annus või kaks korda päevas sama annus? Kuidas on õigem? Tänud vastuse eest. Ravimi nimetus on betaloc Zok prolongeeritud variant.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kõrge vererõhk on oluline riskifaktor südame-veresoonkonna haiguste tekkes. Igati mõistlik, et teeme kõik, et seda riski madaldada.
Kogemus on umbes selline, et keskmiste ja kõrgemate vererõhuväärtuste normaliseerimiseks peaks kasutama väiksemas-keskmises annuses 2-3 erinevat ravimit. Tänapäeval on need peidetud ühte tabletti ja asi polegi nii kole, kui näiteks neelata 3 erinevat tabletti.
Nii on võimalik enamus vererõhkusid timmida parajaks. Aga see eeldab natuke katsetamist, mis ravim ja kombinatsioon just TEILE sobib.
Teie perearst on just see arst, kes saab rahulikult teha valikuid ja jälgida tulemust.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi