Mandlid 15.04.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Mis mandlitel siis on viga kui nendest tuleb välja valgeid tükke. Ja samas mendlite kuidas ma ütlen aukudes või sees on ka sellised valged tükid. Kui need tükid näppude vahele võtta siis nad haisevad rõvedalt. Milles on probleem?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Pealtnäha paistavad mandlid olema lihtsalt kui pallikesed ümber kurguaugu. Asi pole nii lihtne. Mandel koosneb lümfoidkoest, mis on sopiliselt kaetud limaskestaga, et suurendada mandlite pindala. Need sopid kulgevad mandlisisemuses, moodustades krüpte. Kui krüptist väljub sinna kogunenud lima ja elutud mikroroganismid, toiduosised, siis need ongi need tükid, mida kirjeldate. Nüüd peab mõtlema, kas on tegemist kroonilise mandlipõletikuga või lhtsalt mandlite omapäraga. Kui aastas esineb 3-5 x korralikku mandlipõletikku, kõrge palavikuga, siis võib tekkida arstidel "kuri plaan"- eemaldada need mandlid. Kui midagi sellist pole, siis on piisav, aeg-ajalt kurku kuristada soolalahusega, nt 1 tl söögisoola lahustada klaasis vees, selle lahusega teha üks korralik kuristamine. See loputab üheld poolt mehhaaniliselt, teiselt poolt aga osmolaarselt ( botaanika 5 klassile) mandlikrüptid puhtaks ja ongi kõik korras. Igasugused vinged spreid jäägu apteekrile.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi