torkiv nahk ja higistamine 18.03.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
eelmise aasta novembrist hakkas nahk kihelema/torkima(mitte sügelema - ja algas see kõik alaseljast. Täpselt selline tune nagu oleks NSV aegset klaasvilla paigaldanud. Kuna mul oli just ostetud uus särk, siis pidasin seda lihtsalt uuesärgi sündroomiks.
Asi aga on muutunud veel hullemaks - see tunne on liikunud jalgadesse - reied ja sääred( samas tagumikul ei tunne seda ja ees rinna peal ja kõhul ning kätel pole)
Eriti hulluks läheb , kui teksad jalga panen, siis terve päev nahk torgib. 3 kuud tagasi olid torked tugevamad ja kohad üksikumad. Nüüd on nagu terve nahk väikseid torkeid täis. Viimasel paaril päeval on lisandunud ka higistamine - ja see pole pidev vaid täiesti juhuslikud hood - nahk läheb korraks niiskeks ja siis möödub.
Muidu on tervislik sesi ok. Vererõhk on korras.
öösel , kui riideid seljas pole - ei tähelda ka torkeid , ega kihelust. öösel ka ei higista. Olen täheldanud, et higistama hakkan , siis kui hommikul silmad lahti teen - siis käib selline laine üle. See torkimine - ta ei ole nüüd selline, mis ei laseks elada - see on lihtsalt ebameeldiv, aga talutav.
Lugedes selliste sümptomitega haiguseid, siis ... sry see ajab judinad peale. Maksakahjustused HIV viirused, vähk jne.
Oleksin nous tulema ka Teie vastuvõtule, et saada teie arvamust ka.
Kogu keha nahk on muutunud tundlikumaks - villaseid kampsuneid kanda ei saa üldse - jubedalt ajab sügelema.

pesugeeli pole me vahetanud - kasutame juba 4 aastat värvitut ja lõhnatut ökogeeli.
Naha peal pole ka mingeid märke - ei täppe, laike , punne ega muud sellist.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!

Eeldusel , et mingisugust välist nahamuutust (löövet) esinenud ei ole, võib kirjeldatud aisting olla põhjustatud väga erinevatest seisunditest. Kõne alla tulevad erinevad üldhaigused (suhkruhaigus, maksa- ja neeruhaigused, verehaigused, pahaloomulised kasvajad, kilpnäärme ala- ja ületalitlus). Samuti tuleks mõelda neuroloogilistele (sh. alaselja närvidest tingitud) põhjustele. Ja kui kõik tehtud uuringud on korras, siis ka psühhogeensetele põhjustele.

Kuna kaebus on kestnud juba nii pikalt, vajab selle põhjus kindlasti selgitamist. Alustada võiks põhjalikust arstlikust läbivaatusest ja vereanalüüsidest perearsti juures. Kui põhjus ei selgu, tuleks kaaluda ka neuroloogi konsultatsiooni vajadust.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
Perearst
Confido Erameditsiini Keskus