Ussid (parasiidid) versus väsimus 10.03.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Vaevlen juba 4-5 aastat kroonilise väsimuse käes. Mäletan täpselt, et mingi hetk hakkas energiatase järjest vähenema. Hommikul ärgates ei tundnud ma ennast enam väljapuhanuna - ükskõik kui palju ma maganud oleks. See kestab tänase päevani. Magan päevas umbes 7 tundi, mis peaks olema täiesti normaalne.

Mida ma teinud olen selle probleemiga:
1. Siis kui esimest korda seda kroonilist väsimust enda juures täheldasin, lasin teha südameuuringud (koormustestid, ultraheli, holter jne.). Kõik näitajad olid täiesti normis.
2. Vereanalüüsid (korduvad). Kõik täiesti normis.
3. Olen ka püsiodoonor, seega tean, et veri peaks korras olema.

Ja põhimõtteliselt polegi ma mingit lahendust oma murele senimaani leidnud. Küll aga sattusin hiljuti juhuslikult artikli peale, kus seostati kroonilist väsimust ussidega (parasiitidega). Täpsemalt googeldades väidab peaaegu iga artikkel, mis räägib ussidest, et üks põhi sümptomitest on väsimus. Seega jäingi mõtlema, et äkki ongi parasiidi minu pikaajalise probleemi põhjus?

Kunagi lapsena mul olid ussid, kuid mäletan, et siis olid väljaheidetes selgelt ussid näha, kuid tean ka, et parasiite on erinevaid ja sümptomid ei pruugigi eirit avalduda.

Mul on kodus ka kass, kes magab tihti voodis, kuigi annan talle paar korda aastas ussirohtu. Eeldan, et ussid pole minu puhul üldse väga välistatud.

Kas arvate, et peaksin perearstil laskma ussirohtusid välja kirjutada?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tere
Kui vereanalüüsid ja muud terviseuuringud on korras ning väljaheites parasiite tuvastanud pole, siis on üpris ebatõenäoline et Teil nad siiski on. Pigem on Teie väsimus tingitud mingitest muudest põhjustest ja väsimus on keha märguanne Teile, et vaja on kas rohkem puhkust või muid ümberkorraldusi oma elus. Tihtipeale on meie kliimavööndis väsimustunne seotud ka talvise hooajaga ning valguse puudumisega - siis peaks suvisel hooajal enesetunne oluliselt paremaks minema iseeneslikult. Soovitan ära täita emotsionaalse enesetunde küsimustiku - ka sealt võivad mõned viited välja kooruda, kus Teie probleemi olemus võib peituda.
http://www.viaterramariana.ee/depressioon/?page_id=88
Neid tulemusi võib oma perearstiga arutleda.
Ussirohud on siiski retseptiravim, millel on ka oma kõrvaltoimed ja nende tarvitaine ei peaks olema esimene valik.
Lugupidamisega
Le Vallikivi