Xalacom silmatilgad 04.12.14 / Perearst

Külastaja küsib:

tere
ämmal mure : silmatilgad tekitavad südame arütmia enesetunde järgi.Kas seda rohtu tohib ta kasutada, kui pakendi infolehel on kirjas kõrvalmõjudest ka see sümtom. Perearst räägib, et oi sellisest väikesest tilgast nüüd küll probleemi ei tohiks olla.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Vabandan, et minu vastus tehnilistel põhjustel hilineb.
Teie kirjast saan aru, et peale Xalacomi silmatilkade manustamist tekkinud südamerütmihäire on hetkel tuvastatud vaid subjektiivselt enesetunde järgi. Seega minu esimene soovitus oleks pöörduda oma perearstile, kes kuulatluse ja EKG abil saab öelda, kas rütmihäire on tõepoolest olemas, mis liiki see on ja kas seda on võimalik seostada konkreetse ravimi kõrvaltoimeteprofiiliga.

Inimesel, kellel on varasemalt diagnoositud kõrgvererõhutõbi ja kelle südant on opereeritud, on hoopis tõenäolisem, et rütmehäired on tekkinud nende seisundite tõttu.
Ehkki Xalacomi manustatakse silma, jõuab selliselgi manustamisviisil väike hulk ravimit vereringesse ja teoreetiliselt võib see põhjustada nn. süsteemseid kõrvaltoimeid sh. südamerütmihäireid. Risk, et südamerütmihäired on tekkinud Xalacomi silmatilkade manustamisest, on väike, aga seda ei saa ka enne välistada kui on tehtud täpsustavad uurungud ja välistatud teised võimalikud põhjused.
Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus