liigne sülg öösel 09.09.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Öösel magades tekib suhu liigset sülge. Ärkan sellepeale, et suu on sülge täis. Nii et see segab rääkimist ja läbi suu hingamist - ennem pean sülitama. Sülge alla pole tahtnud neelatada, kuna see tundub ebameeldiv, sest see on suus juba seisnud ja ebameeldiv. Nii ei saa ma muud moodi, kui peab alati olema voodi kõrval pakk salvrätte ööseks. Probleem on kestnud umbes 2 aastat. Seejuures on ka mõningaid öid, kus seda ei esine. Päeval magades pole seda probleemi täheldanud.
Sellega seoses näen tihti unenägusid, kus näen et pean sülitama ja otsin selleks kohta. Vahel juhtub, et sülitan ka une pealt padjale. Tekib hirm, et võin selle ju endale une pealt kurku tõmmata.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõtlesin tükk aega, mida vastata. Ja ei oskagi midagi mõistlikku kirjutada. Ehk peaksnõu perearsti ja hambaarstiga, vahest Teid vahetult nägev uuriv arst leiab midagi mis praegu on ehk jäänud märkamatta või tundub mitteoluline. Oleks suu kuiv, siis selline tõbi täitsa olemas, Sjögereni sündroom. Aga liigne süljevool ?? Ehk õhtul vältida väga värtsikaid toite ja palju vee joomist, võiks katsetada ka terake soolasema toiduga. Kui vaevus väga häiriv, siis on olemas sellised ained, mis pidurdavad naksti sülje teket, nt kui õhtuti seda võtta. Mõtlen siin atropiini v Belladonna tinktuuri. Seda peab aga päris kindlasti Teid vahetult uuriv-raviv arst Teile sobivas annuses määrama, omakäepeal seda võtta EI TOHI. Sellel on palju kõrvaltoimeid ja peab kasu ja kahju suhet põhjalikult hindama.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi