Seedeelundid vs näonahk 08.08.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Mulle tundub, et peale söömist hakkab näonahk nagu haisema ja rasu eritama, haiseb halvasti. Hommikul ärgates seda pole. Sams on mul ka selline tuim valu või pigem ebameeldivustunne vasakul pool ülakõhus. Umbes samas kohas on naha all tunda ka muna, selle kohta ütles kunagi pereasrt et see on rasvkasvaja ja see midagi hullu pole. Aga kust arst teab ilma igasuguse testimiseta et tegu on lihtsalt rasvkasvajaga mitte mõne tõisesema asjaga. Mind huvitab kas see rasvkasvaja võib ka sooltes seespool ka olla mitte vaid naha all? Kas peaks ikkagi laskma kontrollida. Kas imelik tunne kõhus ja haisev nahk võivad omavahel seotud olla. Pesen nägu Sebamedi vahuga ja asi vast ei saa olla selles et nahk ise must oleks.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere,
Teie kirjast jääb mulje, et pigem on tegu mitme erineva probleemiga. Rasvkasvaja ehk lipoom on rasvkoest lähtunud healoomuline uudismoodustis. Rasvkasvaja paikneb tavaliselt nahaaluses koes, väga harva siseelundites. Tavaliselt rasvkasvaja vaevusi ei põhjusta ja on pigem kosmeetiline probleem, harvadel juhtudel võib esineda ka valuaistingut, kui kasvaja surub närvile. Rasvkasvaja diagnoosimiseks piisab tavaliselt vaatlusest. Rasvkasvaja ravi on kirurgiline. Seda, kas konkreetsel juhul ravi on vajalik, otsustab kirurg.
Tuim valu ja ebamugavustunne vasakul pool ülakõhus võib ka viidata maovaevustele. Mõningate seedetraktihaigustega võib kaasneda ebameeldiv suulõhn. See, et mõni seedeelundite haiguslik seisund väljenduks peale söömist tekkivas haisvas näonahas, ei ole tavapärane. Soovitan Teil pöörduda perearstile, kes otsustab täiendavate seedetrakti uuringute vajaduse üle.
Näonahaprobleemi täpsustamiseks soovitan Teil pöörduda nahaarstile, perearsti saatekirja sinna pole tarvis.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus