Sapiteed või sapikivid 29.07.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen järjekorras bariaatrilisele op-le.Seose sellega käisin ka ultraheli uuringus,kus leiti sapikivid,kuid midagi ette võtta nendega ei kästud.Nüüd juhtus nii,et maal olles tekkis seljavalu,kuskil abaluu juures,siis see valu justkui "liikus"kõhu suunas.Hakkas valutama kõht ja selg korraga,paremalt poolt küljest.Valud üle ei läinud ja muutusid väljakannatamatuks,kutsusin kiirabi.Nemad arvasid,et kas sapiteede põletik või sapikivid.Öeldi,et minna perearstile,asi juhtus laupäeval.Minul oli aga teisipäeval kirurgi vastuvõtt seoses tulevikus oleva op-ga,otsustasin tema käest küsida.Valu läks laupäeval tunni pärast kuskil üle,aga järgnevatel päevadel oli imelik tunne kõhus,justkui oleksin arbuusi alla neelanud.Kõht oli rinna alt nagu turses,kõndida võis ettevaatlikult,sest põrutus oli valus,hingata sügavalt oli valus.Nüüd teisipäevaks,kui kirurgil käisin,oli juba parem,enam nii tundlik kõht ei olnud.Kirurg ütles,et kui hakkab valutama - tulge reedel EMO-sse,olen valves.Kui aga ei valuta,siis millaski,enne meie planeeritud op-i tuleb sapikivid eemaldada.Nüüd siis küsimus:kas ta poleks pidanud saatma mind tegema mingeid analüüse -ultraheli või vereanalõõsi,äkki on põletik ja sellest kui sapikivi liigub võib tekkida ju eluohtlikke olukordi?Mida siis nüüd teha?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kolleeg tutvus Teie haiguslooga ja sai vahetult kõike hinnata. Ägedat kirurgilist haigust, mis nõuaks kohest haiglaravi ja lõikust hetkel ei esinenud. Sapikividega on nii, et osa sapikive leitakse juhuslikult, need ei anna erilisi vaevuseid ja ei vaja ka kohest eemaldamist.
Tänapäeval kiputakse ainult hindama mõnda aparaati, analüüsi või toru, kui arst hindab seisundit, katsub, vaatab, mõtleb ja langetab otsuse siis seda sageli ei hinnata.
Küllap võetakse Teid plaanilisse sapikivide operatsiooni järjekorda ja ehk seejärel toimub ka bariaatriline lõikus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi