Probleemid kõhuga 16.10.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Probleemid kõhuga ehk eelkõige imeliku kõhulahtisusega. Umbes paar aastat tagasi eemaldati sapipõis. Peale operatsiooni oli väike dieet, kuid juba mõne nädala pärast võisin süüa kõike, ilma et mingeid probleeme oleks olnud. Umbes pool aastat tagasi oli sunnitud seoses tööga vahetama elukohta (Kesk-Aasia). Olen ka varem ( umbes 10 aastat tagasi) selles kohas töötanud, kuid selliseid probleeme ei olnud nagu nüüd. Ehk siis pool aastat tagasi, mõned päevad peale uude kohta saabumist, tabas mind koheselt peale lõunasööki tungiv vajadus tualetti minna. Kõht oli lahti ning väljaheide limane. Söögikoht iseenesest oli normaalne ja mõeldud sadade inimeste toitlustamiseks. Ja nii juhtus peaaegu iga päev. Kuna tegemist oli enamuses istuva tööga (mis eeldaks nagu kõhukinnisust), siis vahel jalutasime seltskonnaga peale lõunasööki veidi ringi. Minu jalutamised olid aga lühiajalised, sest vahest oli vaja kohe lipata WC poole, vahel kannatas ka jalutada (kõigepealt tuli rohkelt gaase ja alles siis tekkis vajadus WC minna). Kusjuures päeva jooksul piisas ühest korrast tualetis käimisest. Õhtul võisin süüa mida iganes ja kõht enam lahti polnud. Vahel oli ka helgemaid päevi, kus väljaheide oli normaalne. Vahepeal käisin Eestis ning kogu see kolmnädalane periood, mil kodus olin möödus ilma igasuguste probleemideta, st väljaheide oli normaalse konsistentsiga. Seejärel tulin tagasi võõrale maale ja elasin järgmised nädalad väga heas hotellis. Ja jälle sama lugu. Peale rootsi lauas söökide lõpetamist oli kohe kiiresti vaja minna tualetti, sest kõht oli täiesti lahti. Sama kordus ka peale lõunasööki. Õhtul võisin jällegi süüa mida iganes, sest vajadust tualetti minekuks ei olnud, kuid gaase oli sees küll. Käisin vahepeal taas Eestis. Ja jälle sama lugu - kõht korras esimesest päevast. Tulin uuesti tagasi. Vahetasin linna ja sain korteri. Otsustasin, et valmistan ise omale süüa ja vaatan mis toimub. Ikka sama. Hommikune kohvijoomine ei tee midagi. Pudru või võileiva söömine tähendab aga seda, et umbes 5-10 minuti pärast tuleb tualetti minna. Väljaheide on vedel ja limane. Vahel juhtub ka nii, et esimene kord kui WC lähen tuleb normaalse konsistentsiga väljaheide, tunni pärast on aga väljuv mass vedel. Hoolimata väljaheite konsistentsist on siiski ka lima. Peale seda, kui olen 1...2 korda tualetis käinud, siis võin jälle süüa ning järgmine päev kord kõik otast peale. Olen proovinud juba kuu aega võtta erinevaid ravimeid, mis peaks head bakterid võimule aitama. Ei midagi. Paar viimast nädalat olen joonud 3 korda päevas teed (koirohi, kummel, teeleht) ja ei miskit. Vahel, kui on vaja viibida pikematel reisidel, siis võtan hommikul loperamidi ja nii pean päeva vastu. Kas on tegemist mingite bakteritega, mida olen sisse söönud ja millest niisama kergelt lahti ei saagi või on tegemist ärritunud soole sündroomiga (aga miks ta Eestis ei ärritu) või .... Järsku oskate head nõu anda.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teie vaevused on omased nn reisija kõhulahtisusele. Uus keskkond ja muidugi ka uued bakterid. Selle ennetuseks on vajalik hoolas kätepesu, puhta toidu ja joogivee kasutamine. Saastunud vesi on tavaliselt see, millest saadakse sedasorti vaevused. Piisab mõnest jääkuubikust, mis on valmistatud kraaniveest, pesemata kätega söömisest et tekiks see haigus.
Vaataks, kuidas mõjuvad need soovitused, siis mõtleks edasi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi