Jalgade turse ja valged triibud küüntel 04.08.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Olen paar viimast aastat kannatanud jalgade tugevate tursete all, mis on olnud ka nii hullud, et põlvi on raske painutada ja ükski king ei lähe jalga. Tavaliselt möödub kõige hullem paari päevaga ja tursed esinevad periooditi ning nendega kaasneb nüri seljavalu. Vahepeal oli ca aasta vahet, kuid sel kevadel algas see uuesti, jalad läksid jämedaks (pahkluu, põlve tagune, vahel ka reite ülaosa ja kõht, nii et riided hakkavad soonima). Mul on pikemat aega ka unehäired - olen öö ja päeva ära vahetanud ning ükski ravim ei ole suutnud seda tsüklit paika panna. On ka ärevus- ja keskendumishäired, mis omakorda ei lase magada.
Vahepeal olin poolteist kuud haiguslehel, kuna perearst oletas, et probleemid on tingitud vähesest liikumisest ja paarikümnest liigsest kilost. Nüüd olen paari kuuga alla võtnud ca 6-7 kilo. Tursetega on samas nii, et kui olen kodus rahulikult päevade kaupa (töötan kodus), siis pole mul mitte midagi viga. Samas hiljuti käisin pikemal reisil ja jama hakkas jälle pihta, vedelikku võisin küll liitrite kaupa juua, kuid välja ei tulnud järsku enam midagi, keha läks paiste (mitte ainult jalad, vaid ka randmed, kõht ja nägu), lisaks hakkas piinavalt valutama selg ja tekkisid seedehäired (gaasid, kerge kõhulahtisus, happeline magu, mis ei lase eriti palju süüa - suuremast söömisest on kohe kõrvetised ja iiveldus, tihti ei ole üldse isu). Tavaline oli, et hommikul olid jalad enam-vähem normaalsed, aga õhtuks olid tursed jälle väga suured, jala nahk viimseni pingul, paistes olid isegi varbad ja sõrmed. Duši all käies märkasin, et kui muidu sääre nahk õhetas, olid seal suured sinakasvalged tihked laigud. Sõrmedel sama lugu. Uskusin, et see on tingitud stressist, kuna ma ei saanud ka pikemat aega kuigi palju magada. Lootsin, et kõik laheneb, kui saabun koju. Suuremad tursed on kadunud, aga märkasin äkki, et mu sõrmeküüned on ca nädalapikkuse reisi ajal muutunud kummaliseks - neil on tihedad valged põikitriibud, mida ma ei ole kunagi varem näinud. Otsisin internetist, mida see kõik tähendab ja leidsin, et see võib viidata maksa- või neerukahjustusele. Samas ei ole ma alkoholitarbija (joon ehk ühes kuus ühe õlle või klaasi veini). Vedeliku joomisega on samas aga kummaline, kuna periooditi on kõik normaalne ja periooditi ei tule päevade kaupa midagi välja.
Kas see võib siiski olla tingitud elustiilist ja stressist või peaksin muretsema ja arsti n-ö tagant kihutama, et mind edasi uuritaks, mitte ei piirdutaks stressi ja liikumise jutuga? Mure on mul suur, sest ise tunnen, et midagi on korrast ära ja see tunne omakorda tekitab tõesti ka stressi juurde.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Julgen arvata, et tegemist võib olla kerge veenipuudulikusega jalgades. St veeniklapid ei tööta hästi ja nii tekib venoosne turse. Siit võib välja kasvada suurem probleem- veenilaiendid. Mõtekas on arsti konsultatsioon ja põhilised uuringud- vererõhk, pissiproov, nerutestid, nerude kontsentratsioonivõime, veresuhkur, ultraheliuuring jalaveenidest jm. Lahenduseks oleks Teie jalamõõdu järgi tellitud veenipõlvikud või sukad päeva ajaks, korraliku survetugevusega, 20-30 mm/Hg.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi