Vesine nina 19.03.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Tahaksin küsida arstilt vesise nina kohta. Nohu mul ei ole, aga kui teen natuke füüsilist toas või õus, hakkab nina tilkuma olenemata ümbritseva keskkonna temperatuurist. Olen 70.a - kas see peabki nii olema või on võimalik seda tilkumist ravida? Kõike head soovides

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
sellist nähtust nimetatakse vasomotoorseks nohuks ning see tekib füüsilisest aktiivsusest tingitud väikeste veresoonte laienemisest ja suurenenud läbilaskvusest. Iseenesest täiesti ohutu, aga samas tüütu nähtus, mis kord juba tekkinuna päris ära enam ei kaogi. Leevendada on seda aga võimalik küll. Nasonex on üks variant, kui see aga Teie puhul ei tööta, siis võib katsetada teisi Eestis saadaolevaid kohaliku toimega ninaspreisid - kas mõnd ksülometasoliini pihustit (ainult siis, kui tilkuma hakkab, üle 3 päeva järjest ei soovita kasutada ja regulaarseks tarbimiseks ei sobi, kõrvaltoimeks ka limaskesta kuivus) või Allergodili pihustit; naatriumkromoglükaat on ka veel üks variant, kuid see on Eestis ainult silmatilkadena, mitte ninapihustina saadaval. Kui mõni neist Teile sobib, on väga hästi, kui mitte, siis jääb üle paraku olukorraga leppida ja nina pühkida.
Parimate soovidega
Le Vallikivi