Hingamisraskused ja õhupuudus lisaks üldisele nõrkustundele 08.02.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Kolm nädalat tagasi jäin viirusesse (kurk, äge nohu, kõha) palavikuta. Kasutasin nädal vaid paikset pihustatavat antibiootikumi Bioboraxit kurku. Nädala pärast tundsin, et võiks tööle minna. Sain kolm päeva käidud, kui tundsin nõrkust käimisel ja hingamisraskust. Reedel tööle minnes siis kukkusin hommikul kokku: silme eest läks mustaks, kuulmine kadus kuskile ära, tegin diivanil silmad lahti ja korraga ei saanud ma liigutada, hakkasin hingamise peale mõtlema, kuulmine, pilt läks selgeks, mudisin siis kõrvu, tuimus läks üle. Läksin ikkagi jala tööle, saanud 150m kõndida, kui süda peksma hakkas ja kurku tuli, enam ei jaksanud, teele jäi perearstikeskus ja astusin läbi, et mis see võiks olla. Kuna arsti polnud, alles esmaspäeval tuli, võttis pereõde minu vererõhku mõõta (107/80) ja südamefilmi teha, mis olid korras, aga siiski saatis koju, et liiga vara läksin peale viirust tööle. Hingamine raskenes, eriti vasakul roiete all ees ja taga, käsi jõuetu ja üles tõsta ei saanud, teravat valu polnud, pigem tuim surumine. Kiirematel liigutustel silmades pinge ja õhtuks läks pinge peas nii suureks, et pikali üldse olla ei saanud (ei valutanud ega teravat valu). Järgmisel päeval oli pea vähem pinges, aga nägemine on siiani halb, lugeda on topelt ja juskui liivased silmad, pinges. Nüüd on siis nädal möödas ja õhupuudus ja raske hingamine pole kuhugi kadunud. Perearst täna midagi ei öelnud. Jätsin rohud ära. Vaatame, mis saab, esmaspäeval kutsuti tagasi, aga kas peaksin siis teisipäeval tööle minema, kuna arst midagi ei leidnud. Aga minul on ikka nõrk olla ja ohin kogu aeg. Muidu on mul ju treenitud süda olnud, tegelen ikka tervisliku spordiga ja kõnnin, ujun. Depressiooniks pole ka põhjust, kodune ja tööelu (lasteaias küll palju kohal haigeid lapsi, koormust on) on korras. Aga sellist tunnet, nagu praegu, pole mul iialgi olnud. Kas see on normaalne peale viirust?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
peale viirushaiguse põdemist võib olenevalt viirusest selliseid probleeme täiesti esineda, sest et paranemine ei tähenda veel terveks saamist, tervise ja jõu täielik taastumine võtab hoopis rohkem aega. Ka tüsistused ei ole võimatud, õnneks on Teie tubli perearst juba suure hulga esmaolulisi uuringuid ära teinud, et neid tüsistusi välistada. Praegu ei olegi siin midagi muud teha, kui jälgida - kui enesetunne läheb halvemaks ning jõud ei taastu, tuleb edasi uurida, mis selle põhjus võiks olla; kui aga tervis hakkab tasapisi tagasi tulema, siis asja rahulikult võtta ja tehagi ainult neid asju, millest jõud üle käib, vältida vaimset ja füüsilist ülekoormust ning uute haiguste küüsi sattumist.
Lugupidamisega
Le Vallikivi