Lapsel kurgus paha olla 14.12.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Lapse mured hakkasid peale septembris põetud viirushaigust (palavik). Nüüd kurdab laps suvalisel ajahetkel, et temal on kurgus paha olla. Kui palun tal seda kirjeldada, siis ta ei oska. Vahel isegi öögib, kuid välja ei tule midagi. Mingil hetkel tekkis juurde põskkoopapõletik, millest järeldasin, et ehk on tatt kurgus, kuid see kestab siiani. Oleme läbi käinud arstid ja teinud analüüse-kõik peaks korras olema. Millest võib selline tunne tekkida? Lapsel on kadunud söögiisu, ta nutab ja on täiesti pessimist juba, kuna kardab seda paha olemist. Tunnen ka ise juba suuremat muret tema tervise pärast.
Uuritud on maksanäitajaid, kõhtu UH-ga, kõrvad, nina (LOR), ussid. Kõik on korras.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
sellele küsimusele on väga keeruline last nägemata vastata, seda enam, et juba nii mitmed spetsialistid, analüüsid ja uuringud ei ole suutnud "paha oleku" põhjust tuvastada. Isiklikult kalduks arvama, et siin võib olla tegemist anatoomilise eripäraga - kui näiteks lapse neeluruum on kitsas ja kurgumandlid suured-kohevad, siis võib jääda selline ebamugavus- ja oksetunne väga tükiks ajaks peale ägedat infektsiooni, eriti kui on tegemist tundliku loomu ja erksa kehatajuga lapsega. Eriti paha tunnet kipuvat tekitama piimatooted ja limasema iseloomuga toidud (näiteks puder). Soovitaks lapse nina sagedasti külmkapikülma meresoolalahusega läbi pesta ning tihti lonksuke külma vett juua - see võtab turset ja eritist vähemaks ning laps tunneb ennast paremini.
Lapsele tuleb ka selgitada, mis asjad nii on ja kuidas ninaloputus ja veelonks aitavad, sest pikk aeg "pahaolekut" ja erinevaid uuringuid on ka kindlasti tema eneseteadvust haige olemise suunas kõigutanud.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi