Kõrge AOS tiitri võimalikud põhjused 04.12.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
probleemiks on kõvasti üle normi AOS tiiter, 3 aastat tagasi ca 600 ja nüüd ca 800 (saan aru, et max norm on 200). Perearst soovitab väga mandlite eemaldamist, aga mandlitega mingeid probleeme ei ole (angiin on olnud 1993 aastal ja 2010 aastal, viimasel korral ühepoolne ja viiruslik). Mandlid on heas korras, siledad, korkideta, absoluutselt mingeid probleeme ei põhjusta. LOR arsti hinnangul ei ole mingit põhjust mandleid eemaldada. Mis võiks veel sellist kõrget AOS näitajat põhjustada? Olen lugenud et võimalik põhjustaja võib olla hambapõletik, aga olen regulaarselt käinud hambaarsti juures ja mingeid sellelaadseid probleeme pole olnud. Muud verenäitajad on korras. Murelikuks teeb asjaolu, et tekkinud on kerge hommikune sõrmeliigeste kangus, mis perearsti sõnul justkui kinnitab vajadust mandlid eemaldada. Samas kasvõi seesama kliinik.ee on täis pöördumisi inimeste poolt, kelle AOS näitajate kõrget taset pole mandlioperatsioon allapoole toonud. Mida võiks veel uurida ja kust otsida kõrgenenud AOS tiitri põhjust? Tänan ette vastuse eest.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
AOS tiiter ilma kaasuvate kaebusteta ei ole asi iseeneses, mida peab pidevalt jälgima ja mille alusel ainuüksi oleks põhjust mandlid eemaldada. Kui mandlipõletikke on Teil Teie poolt kirjeldatud sagedusega (s.t. üliharva) ning muul ajal käituvad mandlid viisakalt (s.t. ei erita niisama ega pealevajutamisel halvalõhnalisi korke) ning LOR tohter on nad tunnistanud eemaldamist mittevajavateks, siis võib nii mandlid kui ka AOS tiitri rahulikult jälgimiselt kõrvale jätta, seda enam, et tõepoolest ka mandlioperatsiooni järgselt ei pruugi AOS tiiter normaliseeruda. Kui aga esinevad kaasuvad kaebused, nagu väsimus, jõuetus, koormustaluvuse langus ning hommikune liigesjäikus enam kui 30 minuti jooksul, siis tasuks kaaluda ka mõne teise LOR-arsti arvamust küsida.
Lugupidamisega
Le Vallikivi