Janu jm. 21.06.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Lühidalt:
Ma joon hästi palju, kuid ikka on kogu aeg janu. Kui ma piisavalt ei joo, hakkab pea valutama.

Pikalt:
Umbes 15 aastat olen harjunud jooma üsna palju vett. Viimastel aastatel vaevab mind probleem, et mul on pidevalt janu, kuni selleni välja, et ma ei suuda rohkem juua, aga janutunne on ikkagi.

Kui ma tundide kaupa ei joo, tekib sageli kerge peavalu (samuti ülaseljalihaste pisut valus pinge). See sümptom on viimastel kuudel läinud pikkamööda järjest hullemaks.

Ma peaaegu ei tarvita soola. Näiteks ei lisa ma ühelegi toidule soola ega tunne selle järele vajadustki. Mõni kuu tagasi hakkasin kahtlustama, et mul võib olla soolapuudus, ja hakkasin sööma aeg-ajalt natuke himaalaja soola. Mõnda aega tundus see hea, aga nüüdseks on soola vastu tugev vastumeelsus tekkinud ja viimastel nädalatel ei ole ma tarvitanud peaaegu mitte mingisugust soola (peale selle, mis juhtub olema toiduainete sees).

Hiljaaegu olen märganud, et kui on janu ja vesi kuidagi sisse ei lähe, siis on hea juua seda rohelise tee jooki, mida poes müüakse (Nestea ja Lipton). Kui olen mõnda aega seda joonud, siis on jälle hea vett juua. Justkui oleks mingi suhkruvajadus. Suhkrut ennast ma ei tarvita, maiustusi mõningal määral küll, aga see käib kuidagi periooditi. Näiteks praegu on selline periood, et šokolaadikomme söön peaaegu iga päev mõne ära, jäätist vahel harva ja kooki ei taha nähagi. Teinekord seisavad jälle šokolaadikommid nädalate kaupa puutumatuna ja on hoopis koogiisu. Jne.

Mind vaevab pidevalt probleem, et kõht on tühi ja viimasest söömisest on ka juba mitu tundi möödas, kuid mitte midagi süüa ei taha – s.t. näljatunne on, aga ükski toiduaine, mida mul kodus on või mida poes müüakse, ei tundu isuäratavana. See vaevab mind juba mitu aastat ja on minu igapäevane suurim stressiallikas. Olen kahtlustanud, et mul on mingi aine puudus, ning proovinud aastate jooksul arvukaid vitamiine ja toidulisandeid, kuid ühestki ei paista midagi tolku olevat.

Mida teha? Rääkida kõigest sellest perearstile, kes annab mulle ühe sümptomi allasurumiseks ühe tableti, teise sümptomi allasurumiseks teise tableti, esimese tableti kõrvalmõjude allasurumiseks kolmanda tableti ja nii edasi, tulemata selle peale, et kõik need asjad on arvatavasti omavahel seoses ja võib-olla peaksin ma oma elustiilis midagi muutma või tuleks uurida mõne aine puudust või liigsust või mõne elundi üle- või alatalitlust, mille peale mina tulla ei oska?

Igaks juhuks muid sümptomeid, mis võivad olulised olla:
Veresuhkrut lasin mõõta üsna hiljuti. See oli 5.2, mis arsti sõnul on normi piires. Glükoositolerantsust (või mis selle asja nimi on) ei ole veel testinud.
Vererõhk on üle normi, ülemine 140 ja 150 vahel.
Kehakaal on vast umbes paarkümmend kilo rohkem kui peaks ning on aastaid püsinud üsna stabiilne sõltumata sellest, mida ja kui palju ma söön või liigutan.
Ma olen mitu aastat kannatanud masenduse ja motivatsioonivähesuse all ning käinud läbi mitu psühhoterapeuti, kasinate tulemustega.
Ma olen eluaeg väga halvasti maganud.
Mul on viimastel aastatel ilmnenud tõsised erektsioonihäired, mis on selgesti psühholoogilised, mitte füsioloogilised.
Mul on eluaeg olnud kalduvus kõhukinnisusele, mis on praegugi väike probleem. Iseäranis reisidel läheb kõht hullult kinni. Viimastel reisidel olen võtnud pärast igat sööki lonksu kanget alkoholi ja siis ei lähe kõht kinni.
Hommikul ärkan tavaliselt tugeva masendustundega ja mul läheb mitu tundi, enne kui ennast korralikult "käima" saan. Hilisõhtuks olen energiat täis, elurõõmus ja valmis suuri tegusid tegema, kuid siis tuleb magama minna.
Mulle ei ole kunagi meeldinud kohv, aga tunnen kakaovajadust ning söön sageli (kuid vähe korraga) kakaopulbrit ja hästi tumedat šokolaadi.
Viimastel aastatel ei ole enam üldse tahtmist alkoholi järele (muide, ma olen kaine peaga ärrituv ja agressiivne, kuid purjuspäi lähen rahumeelseks).
Mul on keskmisest pisut madalam kehatemperatuur. Mõne inimese jaoks ei ole 37.5 veel mingi palavik, aga minul on 36.8-ga juba täitsa sant olla.
Mul paistab olevat väga hea immuunsus. Nii haige, et välja minemata jätta ja päev või pool päeva voodis lamades veeta, olen viimase 10 aasta jooksul olnud vaid paar-kolm korda.
Mul on lapsest saadik olnud krooniline nohu – ja see ei sõltu mitte kuidagimoodi sellest, kui palju või vähe ma tarvitan piimatooteid.
Tükk aega päikese käes olemine mõjub mulle väsitavalt ja masendavalt (kuigi sellel suvel justkui mitte, aga ma ei ole veel kindel).

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan usalduse eest. Arstid on nii koolitatud, et kipuvad nägema patsiendi vaevuse taga kohe haigust. Kui veresuhkur on korras siis ei saa diabeeti diagnoosida.Kuid on olemas üks haigus nimega MAGEDIABEET. Selle korral on tegemist antidiureetilise hormooni puuduliku eritusega ajuripatsist või neerude poolt alanenud tundlikusega. Seda peaks kindlasti arst uurima. Lugedes Teie meeleoluhäiretest siis võib olla vaevuse taga psühhogeenne liigjoomine. Asja aitab täpsustada nn joomispäevik- pange aktiva pooelele kirja vedelik mida joote ja passiva poolele uriinikogus. Meestel on seda päris lihtne mõõta. Kui uriinikogus on nt üle 3 liitri ööpäevas, siis see on juba meditsiiniline probleem. Kindlasti tasub uurida neerusid- pissiproov, vereproov, neerude kontsentratsiooniproov, ultraheli värvidoppleruuringuga kus hinnatakse neerude verevarustust jm.
Esmane külastus on perearsti vstuvõtule, esmased uuringud. Seejärel aga konsultatsioonid, nt nefroloog ja psühhiaater, siis aga saab asuda lahenduste otsimisele ja vajadusel alustada ravi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Perearst

Kaela veresooned

Tere.

Nimelt olen mures, kas kaelal olevatel veresoontel on tavalised sellised "sõlmed" või kuidas neid nimetatakse? Või on tegu millegi halvaga.
Tekivad just pingutusel (raskuste tõstmisel, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Olen veidi mures. Soovitan südameuuringuid, ehhkkardiograafia jm. Siis edasine.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Suur piima joomine ja piima isu.

Paar nädalat hiljem on tekkinud õudne piima janu peale kivide ja sapipõie eemaldamist. Milles võib asi olla?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kui "õudne" siis see piimajanu on ? Arvan, et probleemi ikka ei ole, kui sööte ka teisi toiduaineid. Igaks juhuks soovitan perearsti külastust.

Head tervist soovides,
Madis ...

Loe edasi

Halb enesetunne/peavalu/väsimus jne

Tere, umbes paar 3 nädalat tagasi loobusin ōllejoomisest ja nikotiini tarvitamisest. Ennem seda jōin ōlut iga päev keskmises koguses. Nüüdseks pole mingit väga suurt isu ōlle järgi kord nädalas olen joond ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kui analüüsid on korras ja kehalise haiguse muljet Teie arstile ei jäänud, siis mõte liigub depressiooni suunas. Neid on palju erinevaid variante. Oma osa on siin ka harjumuspärase tegevuse, ...

Loe edasi

Lapse joodav vedelikukogus

Tere

Kui palju peab päevas jooma 1 a 8 k laps?
Tean, et koos toiduga peaks see olema umbes 1200 ml, aga kuna toidus oleva vedelikukogust on keeruline mõõta, siis ongi minu küsimus, et ...

Le Vallikivi

Vastas dr Le Vallikivi

Tervist,
tegelikult on laps väga arukalt toimiv bioloogiline süsteem: kui ta organismil vedelikuvaegust ei ole, siis janu ei teki ja laps ka ei joo. Ehk siis kindlasti ei soovita Teil last vägisi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: