Söögitoru söövitus? 03.06.12 / Perearst

Külastaja küsib:

15 aastat olen tarbinud vererõhu rohtu Atenolol 25 mg., mis tihti neelamisel on tekitanud kibedust söögitorus. Nüüd olukord selline, et söögitorus eestpoolt ja ka seljapoolt kõrvetised ja halb tunne, ka altpoolt, kus magu, annavad kõrvetised tunda ja vahel hommikuti keelel väga vähe heledat verd ja suus mõru maitse. Paar aastat tagasi käisin "mõõka neelamas", siis polnud midagi. Nüüd aga olen endast väljas!!! Ilmselt pean jälle neelama minema, aga kardan, et see ärritab või isegi vigastab mu söögitoru veel enam. Olen paar hommikut võtnud tl. astelpaju õli, mis leevendab. Mida teha?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Atenololi tarvitamise puhul kõrvaltoimena kõrvetiste teke on äärmiselt ebatõenäoline. Kui tableti neelamisel tekib valu, siis on selle põhjus tavaliselt see, et teda võetakse liiga vähese vedelikuga - söögitoru läbides ja makku maandudes ei tekita ükski tablett kohe ja vahetult kõrvetisi.
Pigem on kõrvetised, mõrumaitse suus ning hele veri hoopis vererõhu ravimist sõltumatult tekkinud kõrvalekalded, mida tuleb hoopis eraldi uurida. Täiendavad uuringud söögitoru limaskesta küll ei kahjusta, küll aga võimaldavad täpselt nähtavaks teha mao ja söögitoru limaskesta kahjustuse ulatuse. Tavaliselt on kõrvetised limaskesta vähe ja pindmiselt kahjustav ebameeldiv nähtus, mida saab hõlpsasti vähendada maohappesust neutraliseerivate tablettidega. Samas peab kõrvetiste püsimisel ja/või taastekkel teatavate ajavahemike tagant siiski hindama, kas tegemist on häirega funktsiooni või organi tasemel, nii et talitlege nii, nagu Teie arst Teid nõustab - koduste vahenditega ravimisel võivad mõnikord olla ettearvamatud tagajärjed.
Lugupidamisega
Le Vallikivi