Kukkumine suusamäel Austrias 16.03.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Austria suurest mäest laskumisel tehtud külgpidurdus avaldas põlvele suure valu ja heitis mind pikali mäele. Edasine Austria haiglas.
Tehti röntgenpildid, mis kinnitiasid, et luud ja muud nähtavad asjad terved.
Paluti teha jgaks juhuks kodus teha täiendav uuring.
Hetkel olukord selline, et põlv paistes ja päris suur paistetus, võrreldes teise põlvega.
Väliselt paistab nagu oleks väike "kauss" põlvele peale pandud. Siniseid jooni väga õrnalt vahel näha.
Käimine karkudega ja teatud asendis põlve liigutamine (eriti vasakule paremale)tekitab valu.
Millised soovitused oleks mida teha või määrida, et vähendada valu ja parandada või kiirendada ravi olukorda kodumaale jõudmise ees?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Röntgenpildil ei ole kahjuks näha sidemeid ja pehmeid kudesid, mis Teie poolt kirjeldatud traumamehhanismi puhul on kõige sagedasemad ja ma kahtlustan, et see on ka Teiega juhtunud. Sellisel juhul tuleb vigasaanud kohale panna külmakott (saab apteegist) või mõned muud käepärased jahutavad asjad (näiteks käterätti mähitud jää või lumi või pihustatav külmageel). Külmakompressi võiks vigasaanud kohale teha 3 päeva peale traumat. Edasi võib seda määrida mõne valuvaigistava geeliga (ibuprofeen, ketoprofeen, diklofenac) 2-3 korda päevas. Mõnd valuvaigistavat tabletti peaks kindlasti juurde sööma (näiteks ibuprofeeni 400 mg 3x päevas või paratsetamooli 500mg 3x päevas), sest lisaks valu vaigistavale toimele toimivad need ka turset ja põletikku vähendavalt. Kargud on väga hea mõte - mida vähem jalg koormust saab, seda parem. Ja kui koju jõuate, peaks kindlasti pöörduma perearstile, et otsustada, mis selle jalaga edaspidi peale hakata.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi