Stomatiit 25.01.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Minu vanaemal on siis järgmine mure. 2011. aasta novembri lõpus tekkisid talle suhu valulikud villid. Perearsti soovitusel määrisime astelpajuga ja loputasime lilla veega.
Asi ei olnud detsembri lõpupoole paranenud ja koldeid oli juurde tekkinud. Kui pöördusime uuest 26. detsembril perearsti poole, soovitas ta määrida valu korral Kamistad geeliga ja võtta paratsetamooli. Ja lisaks sellele kirjutas ta veel Phenoxymethylpenicillinumi. Mida siis vanaema tarvitas 4 karpi 2 tabletti päevas.
Valu ei kadunid ikka ära ja ka stomatiidi koldeid tuli järjest juurde. Algul olid ainul suu esiosas aga jaanuariks olid ka levinud suu tagaosasse ja ka tupes oli juba mingi ärritav valulik koht, mis enam küll valu ei tee, aga on ikka tunda. Haigus läks ikka hullemaks. Jaanuari keskel tekkisid ka ninaverejooksud. Kõrvad hakkasid ka aeg ajalt lukku minema. Tekkis ka selline vastik halb maitse suhu ja rõga hakkas tulema kurgust.
12 veebruaril 2012, muutis siis perearst peniciliini ära ja ta pidi hakkama võtma Doxycycliniumi 2 tabtetti päevas. 12. veebruari paiku tekkis tal ka palavik, mis on ka nüüd siis iga õhtu ikka tulnud selline 37.6. Sellel ajal läks tal süda ka pahaks ja ajas iiveldama ja seda siiamaani. Ja perearst tõi ka hambaarst käest mingi sinaka geeli, millega siis hakkasime määrima neid stomatiidi koldeid. Tänu sellele on valulikus suus vähenenud, aga halb maitse ja iiveldus on ikka veel.
21. jaanuaril arvas lõpus arst, et jätaks antibiootikumid ära ja et raviks ainult selle rohuga, mille nime ka kahjuks ei tea, mis hambaarst andis.
Tahaks teada seda, et kas need stomatiidi kolded võivad ka juba seedetraktis olla või see iiveldus ja vaegus maos on põhjustatud milleski muust. Ega vanaema ei ole ka korralikult terve selle haiguse jooksul toitunud ja isu pole tal ka üldse. Ja mida ma võiks talle süüa üldse anda kuna perearst meile käskis ainult jogurtit juua ja ütles, et küll läheb paremaks. Tahaks kuidagi vanaema enesetunnet parandada.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kirjeldus viitab pärmstomatiidi võimalusele. Selle teke on seotud mingi üldhaigusega, nt suhkruhaigus, immuunsust alandavad haigused, mitmed verehaigused, paljud ravimid, sealhulgas ka antibiootikumid. Vajalik on neid täpsustada ja ravida. Selgust tooks ka kollete katu mikroskoopiline uuring, võimalik et aitaks ka empiiriline ravi seenevastaste ravimitega nii suukaudu kui kolletele ( Daktarin geel).
Kahjkuks ei saa ma midagi muud soovitada kui head koostööd oma arstidega, ehk on eelesitatud mõtetest veidi abi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi