Kiire ainevahetus või seedehäired? 28.12.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Ma ei tea kas see on probleem ja vaja üldse kellegi poole pöörduda, aga igatahes häirib. Juba mõnda aega on pidev vajadus käia WCs kakal nii 3-5 korda päevas (täna juba kaks korda käidud). Kõht ei ole lahti, täitsa normaalne, aga pidevalt on häda ning kõhugaasid vist ka tihedamad kui peaks. See mind üldse ei häiriks, aga mõtlema pani olukord, kus õhtul sõin verivorsti ning hommikul oli väljaheide süsimust. Ehk söök käis soolestikust nii kiirelt läbi, et midagi nagu ei omastatud.

Ma ei tea, kas sellest või millest tulenevalt, on ka pidev nälg ja vajadus süüa. Neli viis korda tagaks täiskõhutunde, kuid hommikul ei suuda küll midagi süüa.

Kas see on üldse probleem või pigem tingitud stressist/ aktiivsest elulaadist? Probleemi korral peaks kelle poole pöörduma ning millega võiks olla tegu? Endal kahtlus, et organism ei suuda toitaineid piisavalt omistada ning seedimine häiritud. Sellest tulenevalt ka kiire vahetus.

Tänan

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,

Kiirem sooletegevus võib tõepoolest olla esmalt kiire elutempo, stressi ja ärevuse kehaline peegeldus. Kui sellega ei kaasne muid kehalisi nähtusid - nagu kaalulangus, palavik, öine higistamine, kätevärin, kõhulahtisus vahelduvalt kõhukinnisusega, veri või lima väljaheitel, siis ei ole muretsemiseks väga põhjust. Kui eelpoolmainitud nähud kaasnevad, siis peaks kindlasti arstiga ka silmast silma kohtuma. MIs puudutab Teie poolt kirjeldatud juhtumit verivorstiga, siis värvis väljaheite mustaks vorstis leidunud veres sisalduv raud, nii et selle pärast, et toit Teie sooli Teid toitmata läbis, ei pea ka muretsema. Mõne inimese soolestik lihtsalt ongi kiirem ja ärevam, kui teiste oma ning reageerib elavamalt ka inimese enda elulaadile. Kui Te oma kõhukaebusi mingi konkreetse toiduainega ei seostu ja muid ohumärke ei kaasne, siis võite sellega rahulikult ja muretsemata edasi elada. Kui aga Teie mured ei piirdu ainult soole kiire tööga, siis võiks sellega pöörduda oma perearstile.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi