Kõrge vererõhu ravi 04.09.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Põhidiagnoos : ummistav e obstruktiivne hüpertroofiline kardiomüopaatia ja kõrgvererõhutõbi. Ravimid : BETALOC 50 mg ja õhtuti omal äranägemisel NORVASC 2,5-5 mg. Alates selle aasta maikuust antidepressant CIPRALEX 10 mg. Elan Ida-Virumaal. Kaks esimest ravimit on määratud Tartu Ülikooli kliinikumi kardioloogi poolt. Kohalik perearst raviskeemi ei sekku ning mingit nõu ei anna. Minu küsimus on, kas ma ikka võin NORVASC-it võtta oma äranägemise järgi, sest 3 aasta jooksul on momente, kus ma seda lihtsalt võtta ei saa madala vererõhu tõttu.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kui Teie vererõhk püsib eesmärkväärtuste piires ka siis, kui Norvasci doos on pool harilikust, siis võib seda võtta ka väiksemas doosis. Tõsi küll, poolitusjooneta tablettide poolitamist väga heaks tavaks ei peeta, sest kodune poolitamine ei ole kunagi nii täpne, nagu tabletitehases, aga kui see toimub kardioloogi soovitusel ja eriti arvesse võttes asjaolu, et suurema doosi võtmisel läheb enesetunne halvaks ja rõhk liiga madalaks, siis mina küll julgeks soovitada senise taktika jätkamist. Teine variant on kaaluda koos kardioloogiga Norvasci vahetamist mõne sellise ravimi vastu samast ravimigrupist, mille doos on täpsemalt reguleeritav. Kuid see eeldab muidugi kohtumist kardioloogiga ning uue ravimi katsetamist - kas too on oma toime poolest sama hea kui eelmine ja kas võimalikud kõrvaltoimed elu ebamugavaks ei tee. Seelles mõttes ei ole päevad tõepoolest vennad - mõnel päeval on vererõhk kõrgem ja mõnikord madalam, seda mõjutab ka ju stress ja muu elu. Nii et kui püsiravi on sama (Betalock), siis kaasuva ravimi doos tõepoolest mõnikord tahabki saada patsiendi enda poolt reguleerimist. Arsti roll sealjuures peaks olema patsiendi nõustamine ja abistamine, mitte aga kurjustamine.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi